Wspomnienia z obchodów XX-lecia szkoły

Wstęp: 

8 października nasze liceum świętowało podwójny jubileusz: XX lecie szkoły oraz nadanie imienia Agnieszki Osieckiej.ZOBACZ FILM: http://www.youtube.com/watch?v=SZGnz0eTjYc

8 października nasze liceum świętowało podwójny jubileusz: XX lecie szkoły oraz nadanie imienia Agnieszki Osieckiej.
   Od rana dało się odczuć uroczystą i trochę nerwową atmosferę: na sali gimnastycznej trwały ostatnie przygotowania- próba generalna spektaklu pt. „Pod żaglami życia” oraz  poprawki scenografii; przed pokojem nauczycielskim, pod zasłoniętą jeszcze tablicą Andżelika i Kuba sprawdzali nagłośnienie, Asia stroiła skrzypce, Łukasz i Adam gitary, a cała szkoła rozbrzmiewała piosenkami Agnieszki Osieckiej. Na auli zaś wszyscy uczniowie mogli obejrzeć prezentacje o historii III LO oraz o życiu i twórczości naszej Patronki.
   Około 12.00 zajechały na szkolny parking milicyjne nyski, a sala gimnastyczna powoli zapełniła się gośćmi, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz: Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Sopotu, dyrektorzy sopockich szkół, przedstawiciele wyższych uczelni, księża z  brodwińskiej parafii,byli nauczyciele związani z naszą szkołą, absolwenci oraz uczniowie.
Swoją wizytą zaszczycił nas także gość honorowy- córka Agnieszki Osieckiej- Agata Passent.
   Było podniośle i wzruszająco: Pani Dyrektor mówiła o potrzebie marzeń, Pan Prezydent o szkole niepokornej... Podziękowaniom i życzeniom nie było końca...
Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć, jacy byliśmy, a to dzięki prezentacji multimedialnej- syntetycznej podróży przez dwadzieścia lat ŚLO/ III LO oraz jacy jesteśmy dziś, ponieważ obecni uczniowie przygotowali spektakl (daleki od tradycyjnej uroczystości „ku czci”) poświęcony   Agnieszce Osieckiej.
   Kolejnym ważnym momentem naszego święta było odsłonięcie tablicy poświęconej Patronce. Asia przepięknie zagrała na skrzypcach „Niech żyje bal...”, Justyna zaintonowała piosenkę, porywając zgromadzonych gości do śpiewu. Agata Passent spontanicznie podzieliła się swoimi wrażeniami dotyczącymi szkoły i wyboru jej Mamy na patronkę oraz razem z twórcą tablicy- panem Janem Szczypką dokonała jej odsłonięcia.
Przedstawiciele uczniowskiej społeczności uzasadnili trafność wyboru Agnieszki Osieckiej na patronkę szkoły i przypomnieli Jej związki z Sopotem.
Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę, która doskonale łączyła oba święta: i jubileusz, i nadanie imienia- „Ale to już było...”
   Wyjaśniło się także tajemnicze pojawienie się milicyjnych samochodów: Pani Dyrektor zabrała naszych gości na mały spacer po rzeczywistości PRL-u: mała sala gimnastyczna zwana „lustrzaną” zamieniła się w pokój rodem z lat 70-tych i 80-tych: proporczyki na słomiankach, propagandowe plakaty, nieśmiertelna sałatka warzywna, żywność na kartki wydawana przez zupełnie nie peerelowskie „sklepowe”...
Absolwenci mieli możliwość pospacerowania po szkole, wpisania się do księgi pamiątkowej, zobaczenia zdjęć, kronik i wielu innych niespodzianek...
   Ukoronowaniem tego pełnego wrażeń dnia był koncert „Pamięta... MY o OSIECKIEJ” w wykonaniu aktorów Teatru Syrena z Warszawy: Margity Ślizowskiej i Marcina Kołaczkowskiego.
   Za 10 lat kolejny jubileusz i znów zaśpiewamy wspólnie:
„ Ale to już było i nie wróci więcej,
choć w papierach lat przybyło,
to do przodu wciąż wyrywa głupie serce,
Ale to już było, znikło gdzieś za nami
i choć tyle się zdarzyło,
wciąż jesteśmy tacy sami...”
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ : http://picasaweb.google.pl/3lo.sopot/ZdjeciaZXXLeciaIIILO#
ZOBACZ FILM: http://www.youtube.com/watch?v=SZGnz0eTjYc

_MG_3414.JPG
_MG_3399.JPG
_MG_3385.JPG
_MG_3384.JPG
_MG_3380.JPG
_MG_3376.JPG
_MG_3361.JPG
_MG_3359.JPG
Dział: