VOYAGE Wystawa malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza

Wstęp: 

Jan Kanty Pawluśkiewicz- znakomity kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianista - twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w

PAŃSTWOWA GALERIA SZTUKI

PL- 81-720 SOPOT, PLAC  ZDROJOWY 2, tel.: (+48 58) 551 06 21, fax: 551 32 62
NIP 585-122-00-52, REGON 000277167
 

 
 
            VOYAGE
Wystawa malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza

 
 
 
Miejsce :Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
Wernisaż: 20.06.2017 r., godz.18:30
Ekspozycja czynna : 21.06-30.07.2017 r., od wtorku do niedzieli, godz. 11:00 – 19:00
                                    od 30.06 galeria czynna codziennie, godz. 10:00 – 20:00
 
 
 
Jan Kanty Pawluśkiewicz- znakomity kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianista - twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.
Wystawa VOYAGE, która była już prezentowana m.in. w: Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy i Olsztynie, to ekspozycja zarówno wcześniejszych obrazów, pochodzących z cyklu SENSY – BYTY – MARY, ale też najnowszych, z cykli: ETERYCZNY REALIZM i PHENIBEN. Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje - wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz – korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. Architektura w obrazach Jana Kantego Pawluśkiewicza ma w sobie elementy nostalgii za czasami, w których ważna była estetyka przedmiotu, a przez to przyjemność obcowania z tzw. ”pięknem niezależnym”, tak zagubionym we współczesnym świecie.
Kuratorem wystawy jest Katarzyna Cybertowicz. Ekspozycja wystawy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.
 
 
 
 
 
Patroni medialni:Trójka Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Co jest grane24, Radio Gdańsk, In Your Pocket, Trójmiasto.pl, Pomorskie.eu


Wystawie towarzyszy ekspozycja :
 
 
JAN KANTY FOTOGRAFICZNY
fotografie Edwarda Grzegorza Funke

 
 
 
Edward Grzegorz Funke,urodził się w 1944 r., w Swisłoczy. Mieszkaniec Koszalina od 1951 roku.Absolwent Politechniki Gdańskiej, doktor nauk technicznych, fotograf, dydaktyk, podróżnik. Członek m.in. Związku Polskich Artystów Fotografików. Przygodę z fotografią rozpoczął
w 1966 r. jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”.Zadebiutował w 1967 r. indywidualną wystawą „Zimowe refleksje”
w studenckiej galerii „Artema”.
Od kilkunastu lat, razem z żoną Krystyną, realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”. Odwiedzili sześć kontynentów, a z przywiezionych materiałów powstało 18 wystaw autorskich, prezentowanych ponad 70 razy, w muzeach i galeriach na terenie Polski i Białorusi. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych oraz pokazów plenerowych. Wielokrotnie nagradzany w konkursach krajowych i zagranicznych.Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz  kolekcjach prywatnych, w kraju i za granicą.
W 2014 r. wydał album pt. „Moja podróż  –  przez sześć kontynentów do Swisłoczy”. Współpracuje z Wydawnictwem Kamera, Agencją Zegart, Europejskim Festiwalem Filmowym Integracja „Ty i Ja” oraz „Szkołą Życia” w Wandzinie. Od 2004 r. prowadzi Autorską Galerię Fotografii, a w 2009 r. założył Bałtycką Szkołę Fotografii. Zasiada w jury licznych konkursów fotograficznych, aod trzech kadencji jest przewodniczącym Rady Kultury przy Prezydencie Koszalina. Posiadacz odznaczeń: Zasłużony Działacz Kultury, Koszaliński Orzeł 2011, nagroda „Pro Arte”, medal Gloria Artis, Złoty Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej.
 
JAN KANTY FOTOGRAFICZNY
 
E. G. Funke przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 r. jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”, a w tym samym roku Jan Kanty Pawluśkiewicz założył kabaret studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej „ANAWA”.
Gdy Jan Kanty komponował „Tango Anawa” oraz ”Pomarańcze i mandarynki”, to Edward Grzegorz fotografował między innymi Stana Borysa i Bizony, Czesława Niemena,
Mirę Kubasińską, Czerwone Gitary oraz wizytę prezydenta Charles’a de Gaulle’a w Gdańsku.
Zrządzeniem losu, 23 sierpnia 2007 r. w Galerii Five o’clock w Kołobrzegu, odbył się wernisaż obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza pt  „Sensy – Byty - Mary” i tam nastąpiło ich spotkanie. Edward Grzegorz stwierdził, jako portrecista, że Jan Kanty to znakomity model w portrecie reportażowym, a jego osobowość i wszechstronność w sztuce, bardzo go inspiruje. Był to początek projektu, który zrealizowany został w trakcie kolejnych wernisaży, przez dziesięć ostatnich lat. Tak powstał zbiór ponad tysiąca zdjęć, z których wybrano szesnaście. Udowadniają, że Jan Kanty jest graficzny, muzyczny, architektoniczny, plastyczny, mimiczny, tajemniczy, a na pewno FOTOGRAFICZNY.
Kuratorem wystawy jest Jerzy Zegarliński. Jej prezentacja w Państwowej Galerii Sztuki
w Sopocie przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.
 
 

ZałącznikWielkość
VOYAGEPLAKAT.jpg1.3 MB
ZAPROSZENIEJANKANTYDONETU.jpg7.31 MB
VOYAGEPLAKAT.jpg
ZAPROSZENIEJANKANTYDONETU.jpg
Dział: