Polska bez dymu tytoniowego

Wstęp: 

Jak donosi sopocki SANEPID, od 15.11.2010 ruszyła wielka kampania informacyjna na temat nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia.

Od 15 listopada 2010 roku
Polska wolna od dymu tytoniowego!
 
 
15 listopada 2010 - Główny Inspektorat Sanitarny rusza z ogólnopolską kampanią medialną na temat nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu
 i wyrobów tytoniowych.
Kampania potrwa do 31 grudnia 2010 roku, a przygotowany w jej ramach spot będzie emitowany w większości stacji telewizyjnych w Polsce.
Celem akcji jest dostarczenie społeczeństwu informacji na temat zmian w prawie, które wchodzą w życie 15 listopada. Strefy bezdymne powstają w: zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, na uczelniach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych.
Według badań GATS z 2009 roku, w Polsce codziennie pali tytoń 9 milionów ludzi - 34% mężczyzn (5,2 miliona) i 21% kobiet (3,5 miliona). 44% Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, natomiast narażenie na dym tytoniowy w zakładzie pracy deklaruje 34% dorosłych Polaków. Niepalący są najczęściej narażeni na dym tytoniowy w barach, pubach i klubach nocnych (88%), restauracjach i kawiarniach (51%) oraz w domu (28%).
Kampania jest jednym z elementów projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)” realizowanego w Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Pomysł projektu powstał w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną dotyczącą palenia tytoniu w Polsce. Dzięki staraniom GIS udało się pozyskać środki finansowe ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation)
 i Fundacji Bloomberga (Bloomberg Philanthropies), które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu.
Pełny tekst ustawy dostępny jest na stronach www.gis.gov.pl oraz w zakładce tytoń na stronie: www.mz.gov.pl.
 
Więcej informacji udzielają:
Jan Bondar i Tomasz Misztal
Rzecznicy prasowi GIS
tel. 723 996 214,  504 996 353
 
Joanna Skowron
Kierownik projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”
tel. +48 22 536 13 31

zakaz palenia.gif
Dział: