Wymiana Polsko- Niemiecka

Wstęp: 

W dniach 5-12 pazdziernika nasza szkoła gościła grupę młodzieży z Niemiec.  14osób  oraz dwie panie nauczycielki przyjechało do nas w ramach wymiany organizowanej każdego roku przez nauczyciela języka niemieckiego panią Marię Dering-Głuszkiewicz. W wymianie brali udział uczniowie klasy 1b i 1d. Spędziliśmy razem 7 bardzo aktywnych dni.

                                                         
W dniach 5-12 pazdziernika nasza szkoła gościła grupę młodzieży z Niemiec.  14osób  oraz dwie panie nauczycielki przyjechało do nas w ramach wymiany organizowanej każdego roku przez nauczyciela języka niemieckiego panią Marię Dering-Głuszkiewicz. W wymianie brali udział uczniowie klasy 1b i 1d. Spędziliśmy razem 7 bardzo aktywnych dni.
Pierwszego dnia, w szkole, w małej salce od wf przy suto zastawionych stołach czekaliśmy na przyjazd naszych gości. Przygotowaliśmy  poczęstunek, który miał  na celu ‘’przełamanie pierwszych lodów’ i ułatwienie nawiązania znajomości. Poznaliśmy naszych kolegów i koleżanki z wymiany, a potem zabraliśmy ich do domów, w których mieli spędzić kolejne dni.
Poniedziałek zaczęliśmy od wizyty w Oceanarium w Gdyni – braliśmy udział w badaniach biologicznych, dowiedzieliśmy się o hydrobiologii, oglądaliśmy filmy i prezentacje, które przedstawiały bogaty morski świat. Całą grupą przeszliśmy Bulwarem Nadmorskim. Odwiedziliśmy tez Gdyńskie Obserwatorium Zmian  Infobox z Punktem Widokowym. Niektórym z nas najbardziej przypadły do gustu ciepłe pączki ze słynnego ‘Pączusia’. J
We wtorek w planach mieliśmy wizytę w Urzędzie Miasta. Pod opieką p.p Beaty Sokolowskiej i p.p Pawła Peplińskiego braliśmy udział w spotkaniu z Wice Prezydentem Miasta panem Bartoszem Piotrusiewiczem - absolwentem naszej szkoły!!!!  Dobrze wiedzieć, że w Urzędzie mamy swojego człowieka!!!! Pogoda nam sprzyjała- spacerowaliśmy po Sopocie, opowiadaliśmy naszym gościom o sopockich zabytkach i ciekawostkach .
 Środa to dzień pod tytułemWELCOME TO HEL!!! JNie było jednak strasznie!!!! Autokarem pojechaliśmy na Półwysep, mieliśmy piknik na plaży, zajęcia w Fokarium, gdzie obserwowaliśmy karmienie fok. W środę cieszyliśmy się ślicznym słonecznym październikiem. Nie chcieliśmy wracać do szkoły. J
Czwartek był kolejnym aktywnym dniem ‘Młodego Turysty’. Tym razem, zwiedzaliśmy Gdańsk- biorąc udział w grze miejskiej. Polecenia przygotowane po polsku i niemiecku stanowiły ciekawe wyzwanie!!!  Byliśmy na wieży widokowej Bazyliki  Mariackiej – po pokonaniu 412 schodów , co nie było łatwym zadaniem, mogliśmy podziwiać panoramę Gdańska. Następnie, całą grupą przeszliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie pod opieka dwóch przewodników obejrzeliśmy wystawę poświęconą czasom przelomu.
W piątek podbiliśmy Malbork! JCałodniowa wycieczka, piękna pogoda, zamek krzyżacki – nawet obiad nie zepsuł nam humoru. JW drodze powrotnej odwiedziliśmy Cmentarz Mennonicki w Stogach Malborskich. Dla większości z nas, ta wizyta była pierwszą okazją do poznania historii tych osadników.
Sobota była dniem, który nasi goście  mieli spędzać z polskimi rodzinami. Jednak, postanowiliśmy umówić się na wyjście do Centrum Nauki Experyment, gdzie spędziliśmy kilka godzin. Poszliśmy też do U7 na bowling. Mieliśmy trzy tory do dyspozycji, Polacy okazali się lepsi od Niemców. J
W niedzielę, ostatnim dniu pobytu naszych gości w Polsce, spotkaliśmy się w szkole, aby podsumować  czas wymiany, obejrzeć zdjęcia. Ciekawym elementem ostatnich godzin razem był przyjazd Karmnika – wybór hamburgerów i cheeseburgerów osłodził nam chwile pożegnania. J
Wymiana podobała się nam wszystkim. Wieczorami spędzaliśmy czas razem, w domach, w mniejszych lub większych grupach. Pokazaliśmy gościom centra handlowe, plaże, miasto nocą. Był czas na poznanie się, na wymianę doświadczeń, na naukę i zabawę. Mówiliśmy po angielsku, a niektórzy z nas mieli okazję ćwiczyć niemiecki!!! Mogliśmy pokazać, co oznacza nasza polska gościnność. Mam nadzieję, że naszym koleżankom i kolegom podobało się życie z nami!! Cieszymy się, że w czerwcu pojedziemy  do Niemiec!!
Dziękujemy organizatorom wymiany, wszystkim nauczycielom zaangażowanym w jej przygotowanie !!! Thank you!  Danke Schoen!!
 

ZOBACZ ALBUM ZDJĘĆ

 

20141010_101023.jpg