Wspomnienia, z wymiany GEORG-WILHELM-STELLER GYMNASIUM w BAD WINDSHEIM

Wstęp: 

W dniach 15-22.06.2013r. czternastu uczniów klasy Ib oraz Mikołaj z II b, pod opieką wychowawczyni Elżbiety Lamparskiej, pani Katarzyny Dardzyńskiej-Lis oraz pani Marii Dering-Głuszkiewicz wzięło udział w wymianie ze szkołą w Bad Windsheim w Niemczech.

W dniach 15-22.06.2013r. czternastu uczniów klasy Ib oraz Mikołaj z IIb, pod opieką wychowawczyni Elżbiety Lamparskiej, pani Katarzyny Dardzyńskiej-Lis oraz pani Marii Dering-Głuszkiewicz wzięło udział w wymianie ze szkołą w Bad Windsheim w Niemczech. Spędziliśmy tydzień na zajęciach grupowych, zwiedzaniu różnych miejsc oraz zabawie we własnym gronie w czasie wolnym. Wraz z polskim i angielskim przewodnikiem, (w poniedziałek)  zwiedziliśmy urocze miasteczko (Bad Windsheim), w którym znajduje się szkoła naszych, już teraz przyjaciół z Niemiec. Byliśmy gośćmi burmistrza miasteczka, który serdecznie nas powitał i życzył udanej wymiany. Odwiedziliśmy także znajdujący się tam skansen, dzięki któremu zobaczyliśmy, jak wyglądało życie kilka wieków wcześniej. W samym skansenie wzięliśmy udział w zajęciach z malarstwa szablonowego oraz z gotowania według przepisu z XIV w. Próbowaliśmy specjałów wykonanych własnoręcznie. Wg mnie to co zrobiliśmy było pyszne (a może zwyczajnie byliśmy głodni?). Kiedy pojechaliśmy do  Norymbergii zwiedziliśmy muzeum poświęcone II wojnie światowej i dojściu Hitlera do władzy, po czym dostaliśmy czas wolny na chodzenie po centrum miasta. Uczestniczyliśmy również w lekcjach wraz z naszymi niemieckimi kolegami. Na własne oczy przekonaliśmy się o różnicy między polskimi i niemieckimi normami zachowania i podejścia do nauki. Odwiedziliśmy także średniowieczne miasteczko Rothenburg. Z powodu upału, nie zwiedziliśmy go w takim stopniu, jak na początku planowano. Szkoda ale mam nadzieję, że tam kiedyś wrócę. Kilka dni później pojechaliśmy na wycieczkę do Bambergu, bardzo starej, malowniczej, silnie katolickiej miejscowości. Tam, podobnie jak w Gdańsku, na starówce znajduje się fontanna z pomnikiem Neptuna, który jednak przez miejscowych określany jest nieco komiczną nazwą, a mianowicie: „Facet z widelcem”.  Potem zwiedzaliśmy jedną z wielu w tym regionie jaskiń.
Oprócz zapoznawania się z tamtejszą kulturą, zarówno uczniowie jak i nauczyciele mieli szansę na trochę ruchu w postaci spacerów po rezerwacie, wspinaczki w parku linowym i praktycznie codziennie mogli odpocząć na znajdujących się w okolicy basenach. Zwłaszcza to ostatnie cieszyło się dużą popularnością, ze względu na panujące tam w tym czasie upały (ponad 30 stopni).
Z wyjątkiem zwiedzania Bad Windsheim oraz skansenu nasi koledzy z Niemiec cały czas nam towarzyszyli. Cała wymiana była bardzo udana, niektórzy z nas nawiązali trwałe przyjaźnie. Szkoda, że czas tak szybko płynie.
Uczennica klasy IB - Asia    

P1040676.JPG
P1040629.JPG
P1040592.JPG
P1040518.JPG
P1040439.JPG
P1040438.JPG
P1040393.JPG
P1040338.JPG
P1040260.JPG