„Splątane losy...Wilm Hosenfeld i Władysław Szpilman”

Wstęp: 

04 czerwca w Gdańsku, w hotelu Scandic, odbyło się spotkanie pt. „Splątane losy ….. Wilm Hosenfeld i Władysław Szpilman”. Zaproszonymi gośćmi były  panie Halina Szpilman i Jorinda Krejci.

 Lekcja języka niemieckiego:

„Splątane losy...Wilm Hosenfeld i Władysław Szpilman”
 
W Gdańsku, w hotelu Scandic, odbyło się wczoraj spotkanie pt. „Splątane losy ….. Wilm Hosenfeld i Władysław Szpilman”, zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej oraz fundację Konrad- Adenauer- Stiftung.
 Zaproszonymi gośćmi były  panie Halina Szpilman i Jorinda Krejci. Pani Szpilman jest wdową po zmarłym muzyku, którego postać przedstawiona jest w  filmie Romana Polańskiego "Pianista".  Jorinde Krejci jest córką Wilma Hosenfelda, oficera Wehrmachtu, który ocalił Szpilmana, Żyda, uciekiniera z warszawskiego getta. Obie panie są lekarkami. Przyjaźnią się, choć jedna mieszka w Warszawie, a druga - w Monachium. 
          Na samym początku spotkania, obydwie Panie zostały przedstawione zebranej publiczności. Została zaprezentowana książka Wiliama Hosenfelda "Staram się ratować każdego. Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach", składająca się z zapisków, jakie Hosenfeld prowadził oraz korespondencji przesyłanej do żony i dzieci.
Po rozpoczęciu uroczystości spotkania, odbyła się projekcja 45 -minutowego filmu, który ukazywał sytuację panującą w czasie II Wojny Światowej. Ja sama, byłam bardzo przerażona widokiem jaki ujrzałam. Masowe groby tysięcy ludzi sprawiły, że po moim ciele przeszły dreszcze przerażenia. Po obejrzeniu filmu dokumentalnego, każdy z widzów mógł zadać kilka pytań głównym bohaterkom tego spotkania. Ludzie opowiadali własne życiowe doznania z tamtych lat, oraz dziękowali Pani Jorinde i Pani Halinie za tak wspaniałych ludzi, którzy ryzykowali własnym życiem, aby pomóc innym.
       Na samym końcu, każdy mógł podejść i osobiście porozmawiać z gośćmi. Widać było wzruszenie u ludzi i szczęście, że mogli się spotkać z bliskimi rodzinami Szpilmana i Hosenfelda.
Cieszymy się, że wzięliśmy udział w jakże innej, bardziej bliskiej i żywej lekcji historii Polski i Niemiec. Jak wspomniał dyrektor Muzeum „jest to  ostatnia generacja ludzi, którzy przeżyli wojnę i cieszy się, że my, uczniowie liceum mieliśmy okazję ich wysłuchać.
       Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w takim spotkaniu i usłyszeć od najbliższych, osób walczących o własne życie i życie innych ludzi, kilka historii i prawd, o których nigdzie indziej , nigdy nie słyszałam i nie wiem, czy kiedykolwiek  dowiedziałabym się.
 
Uczennica klasy 2B Aneta Wilczewska
 
  Notatka o tym spotkaniu na stronie Muzeum II Wojny Światowej

Pani Szpilman.jpg
Pani  Krejci.jpg
Image00009.jpg
Image00008.jpg
Image00005.jpg
Image00003.jpg
1.jpg