„Jak być kreatywnym”- wykład Wojciecha Eichelbergera w SWPS

Wstęp: 

W sobotę 13.12.2014 w auli sopockiej SWPS odbył się wykład Wojciecha Eichelbergera na temat „Jak być kreatywnym”, w ramach projektu Strefa Psyche sopockiej SWPS. Jak powstaje kreatywny mózg? Jakie elementy umysłu są istotne dla kreatywności?

W sobotę 13.12.2014 w auli sopockiej SWPS odbył się wykład Wojciecha Eichelbergera na temat „Jak być kreatywnym”, w ramach projektu Strefa Psyche sopockiej SWPS.
             Jak powstaje kreatywny mózg? Jakie elementy umysłu są istotne dla kreatywności?
Czy stymulowanie twórczości w ogóle jest możliwe? Jaki jest wpływ stresu na kreatywne myślenie? Jakie znaczenie dla kreatywności ma pokora poznawcza? Na te i wiele innych pytań odpowiadał  podczas wykładu słynny psycholog.
Tym , którzy to sobotnie południe woleli spędzić w centrach handlowych na kupowaniu świątecznych prezentów możemy tylko powiedzieć: żałujcie.
Atmosfera, sposób przekazywania wiedzy i swoich na jej temat przemyśleń, tak charakterystyczny dla Wojciecha Eichelbergera, były chyba najlepszym prezentem, jaki można było sobie sprawić przychodząc na wykład.
 Spokojnym, ciepłym głosem, jakby lekko od niechcenia, wprowadził słuchaczy w świat naszego mózgu, galaktyk neuronów, barwny obraz neurobiologicznej fascynującej przestrzeni. W przystępny sposób tłumaczył procesy, od których zależy nasze kreatywne myślenie.
 Na dowód prawdziwości swoich słów polecił słuchaczom wykonywanie ćwiczeń.  Wiele śmiechu wzbudzały próby zmuszenia naszych mózgów do odwrotnego od nawykowego działania.
Dowiedzieliśmy się, że aby być kreatywnym, trzeba się ruszać!  Poznaliśmy też kilka sposobów na okiełznanie stresu, który jest wielkim wrogiem kreatywności. Poczucie własnej wartości, z którego wynika często brak pokory poznawczej, ciekawości i umiejętności stawiania sobie pytań, także skutecznie blokują kreatywność.  Wykład był fascynujący !

Wojciech Eichelberger – psycholog, terapeuta, pisarz, buddysta. Współtwórca i dyrektor Instytutu Psychoimmunologii (IPSI) założonego w 2004 w Warszawie. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka. Autor książek i artykułów z dziedziny psychologii. Jest autorem felietonów i esejów m.in. w „Zwierciadle”, „Twoim Stylu”, „Wysokich Obcasach”, „Gazecie Wyborczej”, „Charakterach”, „Polityce”, „Więzi”, „Życiu Duchowym”, „Pulsie Biznesu”. Współpracował przy tworzeniu programów telewizyjnych popularyzujących wiedzę psychologiczną, m.in prowadził w latach 1997-1999 program Okna w TVP2, oraz takie programy jak Być tutaj, Nocny Stróż. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (źródło: strona Strefy Psyche)

ZOBACZ WYKŁAD

 ZOBACZ STRONĘ STREFY PSYCHE

20141213_133119.jpg
20141213_134918.jpg
20141213_134933.jpg
20141213_134954.jpg
SP-eichelberger.png
DSC01446.JPG
20141213_142952.jpg
DSC01446 (1).JPG