Święto matematyki na Politechnice Gdańskiej

Wstęp: 

9 czerwca 2011 roku w Auli PG odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Konkursu „Matematyka Bez Granic”,którego gospodarzem była nasza szkoła.http://www.mlodysopot.pl/?znamy-laureatow-konkursu-matematyka-bez-granic,638

9 czerwca 2011 roku w Auli Politechniki Gdańskiej odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Konkursu „Matematyka Bez Granic” pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty, Pana Zdzisława Szudrowicza oraz prof. dr hab. inż. Waldemara Kamrata, Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju Politechniki Gdańskiej.
Ranga konkursu została podkreślona nie tylko miejscem rozdania nagród, ale także przybyłymi dostojnymi gośćmi. Niezmiernie miło nam było, że uroczystość swą  obecnością uświetnili: Pomorski Wicekurator Oświaty Elżbieta Wasilenko , Pani Iwona Naliwajek z Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego,  Wójt Gminy Puck, Pan Tadeusz Puszkarczuk, zastępca Burmistrza Rumi, Pan Marcin Fuchs. Pierwsza głos zabrała Dyrektor  Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość z Politechniki Gdańskiej, Pani Barbara Wikieł.  Przekazała gratulacje oraz kilka słów  w imieniu  Rektora Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Henryka Krawczyka. W imieniu organizatora przemówiła  Pani Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, Pani Anna Miękus. Przewodnicząca Konkursu w Regionie Pomorskim Pani Elżbieta Butkiewicz w kilku słowach przybliżyła ideę i formułę konkursu, którego edycja dla regionu pomorskiego począwszy od tego roku odbywa się w III Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej Sopocie.
Szkoła podjęła się ogromnego przedsięwzięcia, tworząc od podstaw komitetu konkursu dla regionu pomorskiego.
Od dwudziestu lat w krajach Europy Zachodniej organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Mathématiques Sans frontières” (Matematyka bez granic). Inicjatorami tego konkursu byli matematycy francuscy, którzy przy wsparciu Akademii w Strasburgu, zorganizowali w roku szkolnym 1989/1990 jego pierwszą edycję. W ostatnich latach brała w nim udział młodzież z ponad 40 krajów, w tym uczniowie z krajów Unii Europejskiej oraz z krajów ubiegających się o przyjęcie do Unii, a także młodzież z USA, Meksyku i Kanady.
„Matematyka bez granic” to konkurs bezpłatny, międzyklasowy, adresowany do uczniów piątych i szóstych klas szkoły podstawowej oraz trzeciej klasy gimnazjum i pierwszej klasy szkół ponadgimnazjalnych.
Finał Konkursu odbywa się w marcu, w tym samym dniu i o tej samej godzinie we wszystkich szkołach-klasach uczestnikach konkursu. Do rozwiązania jest, w zależności od kategorii wiekowej uczniów, 10 lub 13 zadań, z czego pierwsze zadanie podane jest w językach obcych (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim). Należy przetłumaczyć treść zadania i zapisać rozwiązanie w jednym z podanych języków obcych.
Celem konkursu „Mathématiques sans frontières” (Matematyka bez granic) jest zbliżenie między krajami i miastami Unii Europejskiej, szkołami publicznymi i niepublicznymi, oraz przede wszystkim zwiększenie zainteresowania matematyką  poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym. Pozwala on na wykorzystanie własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań oraz na rozwijaniu  kreatywności uczniów. Ponadto wyrabia on umiejętność pracy w zespole i zachęca do nauki języków obcych. Daje on również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz porównanie jej z wiedzą swoich rówieśników z Europy oraz zachęca do pokonywania barier językowych w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej.
Dzięki rozpropagowaniu idei tego konkursu przez Regionalny Komitet Konkursu, przy ścisłej współpracy z władzami oświatowymi z województwa pomorskiego, konkurs ten wzbudził duże zainteresowanie wśród młodzieży szkolnej i nauczycieli matematyki.
W roku szkolnym 2010/2011 uczestniczyło 27 719 uczniów, z czego w Regionie Pomorskim 1 365 uczniów z 30 szkół i 58 klas.
 
W skład komisji wchodzili nauczyciele różnych szkół‚, dyrektorzy, doradcy metodyczni, pracownicy Politechniki Gdańskiej.
 
SKŁAD KOMISJI
1. mgr Elżbieta Butkiewicz – przewodnicząca  (III LO Sopot)
2. mgr Danuta Klapper- Szczucka  (III LO Sopot)
3. mgr Elżbieta Szeler  (III LO Sopot)
4. mgr Monika Nowik  (ZSO nr 6 w Gdańsku)
5. mgr Ewa Madziąg  (ZS nr 14 w Gdyni)
6. mgr Małgorzata Muchowska (Gimnazjum 11 w Gdyni)
7. mgr Małgorzata Gładysiewicz (Gimnazjum 2 Sopot)
8. dr Jolanta Dymkowska (PG)
9. mgr Katarzyna Kiepiela (PG)
10. mgr Małgorzata Wyka-Cichocka  (III LO Sopot)
 
Po  sprawdzeniu prac, należało zapukać do Organów Prowadzących z prośbą o nagrodzenie  laureatów i w tym miejscu  należy przekazać ogromne podziękowania dla Urzędu Miasta Rumi i Urzędu Gminy Puck.  Hotel Haffner, Firma BUAHAUS  oraz Dyrektor Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego też nie pozostali głusi na prośbę organizatorów i przekazali uczniom pieniądze na wycieczki. Dzięki Firmie Bałtyk laureatom słodko zaczną się wakacje. Od Urzędu Marszałkowskiego laureaci I miejsca otrzymali przepiękne statuetki, które będą im przypominać o ich spektakularnym sukcesie. Dzięki Firmie ENERGA będą mieli czym grać w wakacje i w co spakować rzeczy na wyjazd. Wakacje, to nie tylko zabawa, o to zadbał  pan Marek Matejuk przekazując edukacyjne łamigłówki HAPPY. Wydawnictwa przekazały, to w czym są najlepsze – książki. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe – zestawy dla wszystkich uczniów klas, które uplasowały się na  I miejscu, a także dla ich nauczycieli, bez których nie byłoby tego sukcesu. Politechnika Gdańska podarowała bardzo ciekawe, ale także naukowe gadżety przydatne nie tylko na wakacje. Firma SKOK od lat jest Fundatorem nagród konkursów matematycznych.
 
SPONSORZY
1. Urząd Gminy Puck
2. Urząd Miasta Rumi
3. Urząd Marszałkowski w Gdańsku
4. Dyrektor Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Rumi
5. Politechnika Gdańska
6.HOTEL HAFFNER Sp. z o.o. w Sopocie
7. ENERGA SA w Gdańsku
8.BAUHAUS Sp. z o.o. w Sopocie
9.Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
10. Wydawnictwo NOWA ERA Sp. z o.o.
11.SKOK- Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa w Sopocie
12. Marek Matejuk-FIRMA MATEJUK Książki i Pomoce Dydaktyczne
13. ZPC BAŁTYK Sp. z o.o. w Gdańsku
14. Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON Sp. z o.o.
 
 
Wyniki konkursu:
SZKOŁA PODSTAWOWA
 

LOKATA KLASA SZKOŁA N-L MATEMATYKI LOKATA W POLSCE
I VI A Szkoła Podstawowa Nr 9 Rumia
 
mgr Teresa Kurc 3
II V A Szkoła Podstawowa Nr 9 Rumia mgr Lucyna Szyszka 11
VC Szkoła Podstawowa nr 70 z Klasami Sportowymi Gdańsk
 
mgr Katarzyna Maszka
III VB Szkoła Podstawowa nr 70 z Klasami Sportowymi Gdańsk
 
mgr Irena Machaj 12

 
 
GIMNAZJUM
 

LOKATA KLASA SZKOŁA N-L MATEMATYKI LOKATA W POLSCE
I 3B Publiczne Gimnazjum Żelistrzewo mgr Władysława Anisimowicz 13
II 3c Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi Słupsk
 
mgr Małgorzata Szwajkowska 15
III 3A Salezjańskie Gimnazjum Rumia
 
mgr Anna Grzywaczewska
 
19

 
 
SZKOŁA ŚREDNIA
 

LOKATA KLASA SZKOŁA N-L MATEMATYKI LOKATA W POLSCE
I I B Salezjańskie Liceum  Rumia mgr Agata Jastrzębska 6
II IG I Liceum Ogólnokształcące  Wejherowo mgr Anna Łyczkowska 11
III I A II Liceum Ogólnokształcące Kwidzyn mgr Justyna Kozłowska 16

 
 
 
 
Przewodnicząca Konkursu dziękuje wszystkim FUNDATOROM za taki ogromny dar serca. Mamy nadzieję, że konkurs jest ciekawą propozycją dla szkół i w przyszłym roku grono uczestników powiększy się. Liczymy także, że przybędzie  grono fundatorów promujących ideę twórczego myślenia.
 
Żegnając się przytoczmy słowa Trudeau:
 

„Czysta matematyka jest najlepszą grą na świecie.

Jest bardziej zajmująca niż szachy, ma w sobie więcej hazardu niż poker i trwa dłużej niż rozgrywka w Monopol. Jest za darmo i nie zna żadnych ograniczeń. Można w nią grać wszędzie - Archimedes robił to w wannie.”

http://www.mlodysopot.pl/?znamy-laureatow-konkursu-matematyka-bez-granic,638
 
 

DSC_7840 (2).jpg
DSC_7729.jpg
DSC_7697.jpg
DSC_7651 (2).jpg
DSC_0080_filtered (2).jpg
DSC_0054_filtered (2).jpg
DSC_0039.JPG
2011-06-09,086.jpg
2011-06-09,078(2).jpg
2011-06-09,070.jpg
2011-06-09,052.jpg
2011-06-09,036.jpg
2011-06-09,015.jpg
2011-06-09,008.jpg