Dzień Przedsiębiorczości

Wstęp: 

25-27. 03. Jak co roku nasi uczniowie uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Dzień przedsiębiorczości", pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ideą tego projektu jest odbywanie przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych jednodniowych praktyk w wybranych przez nich firmach. W tym roku uczestniczyło 70 naszych uczniów w 17 firmach, między innymi w:

25-27. 03. Jak co roku nasi uczniowie uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Dzień przedsiębiorczości", pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ideą tego projektu jest odbywanie przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych jednodniowych praktyk w wybranych przez nich firmach. W tym roku uczestniczyło 70 naszych uczniów w 17 firmach, między innymi w:
Sądzie  Rejonowym w  Sopocie
Ideogram Sp. Z o.o. – biurze architektonicznym
Oddziale Operacyjnym BGŻ SA w Gdańsku
Dzienniku Bałtyckiem
Intel Technology Poland
Grupie LOTOS SA.
Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej
Teatrze Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni
Dealer Toyota Rumia
Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie
i najwięcej osób w
International Paper - Kwidzyn Sp. z o.o.
 

Oto sprawozdania kilku uczniów uczestniczących w tym przedsięwzięciu:

Dnia 20 marca byliśmy w firmie Intel w Gdańsku. Na początek zostaliśmy zaprowadzeni do sali konferencyjnej gdzie przedstawiono nam ścieżkę kariery (tworzenie technologii lub testowanie jej).Dowiedzieliśmy się jak wyglądają rozmowy kwalifikacyjne i jakie kompetencje są potrzebne do zatrudnienia. O godzinie 11 wyszliśmy z pracownikami by oglądać zaćmienie słońca przez płyty CD i dyskietki. Później  pokazano nam laboratorium , gdzie pracownicy zajmują się badaniem zużycia energii poszczególnych części na płycie głównej, by maksymalnie zwiększyć energooszczędność. Po przerwie obiadowej wróciliśmy do sali konferencyjnej, gdzie przeszliśmy od razu do testowania sterowników audio ( naszym zadaniem było znalezienie błędów). Widzieliśmy też biura, w których pracują managerowie z pracownikami, polskie biura posiadają 4 stanowiska w przeciwieństwie do amerykańskich gdzie w jednym pomieszczeniu mieścić się musi ponad dziesięciu pracowników. Podstawowe wymagane wykształcenie to politechniczne lecz nie konieczne, znajomość programowania oraz indywidualne umiejętności w różnych zakresach np. inżynieria dźwięku, obróbka zdjęć, inżynieria komputerowa, warto też pochwalić się każdym osiągnięciem lub pasjami. Najczęściej rekrutowanymi osobami są absolwenci politechniki. Praca w Intel'u polega też na kontaktach ze współpracownikami z całego świata, więc warto znać parę języków, a podstawą jest angielski.
Mateusz Ellwardt,
Łukasz Keplin.
 
Udział w dniu przedsiębiorczości był dla mnie ciekawym przeżyciem. W interesujący sposób zapoznałam się z powszednim dniem pracy przedsiębiorstwa do którego trafiłam. Dowiedziałam się rzeczy, o których nie  sądziłam, że są przydatne w zawodzie, wiele się nauczyłam. Uważam, że warto było pojechać, aby zdobyć tego rodzaju doświadczenie i umiejętności. Jestem pewna, że wzięcie udziału w tym wydarzeniu może ułatwić mi w przyszłości  znalezienie pracy. Z wielką niecierpliwością czekam na przyszłoroczną edycję. 
                                                                                    
Julia Münster kl.1c
 
 
Dnia 25 marca 2015 roku, udałam się do redakcji gazety Dziennika Bałtyckiego. Moim opiekunem został pan Tomasz Kubik. Przedstawił mi plan dnia, oprowadził po redakcji. Następnie wzięła mnie pod swoje skrzydła pani Monika Jankowska. Wraz z nią poszłam przeprowadzić wywiad z organizatorem Pomorskiego Jarmarku Wielkanocnego, panią Anetą Gajger, który odbył się w dniach 28-29 marca na Targu Węglowym w Gdańsku. Pani Monika pozwoliła mi zadać pytanie Pani Gajger, dotyczące radzenia sobie ze stresem w swojej pracy. Gdy wywiad się skończył, udałyśmy się do redakcji, aby tam napisać artykuł, który miał być wydany w gazecie dnia następnego. Przy współpracy pani Jankowskiej, która pokazała mi jak się pisze w specjalnym programie komputerowym do gazety - udało mi się stworzyć mój pierwszy, własny artykuł, który został wydany w Dzienniku Bałtyckim.
Byłam bardzo zestresowana tym dniem, dręczyły mnie pytania: jak pracownicy mnie przyjmą i jakie będą mieli podejście do pracownika na jeden dzień. Jednakże bardzo się ucieszyłam, gdy dowiedziałam się, iż artykuł pojawił się w gazecie podpisany moim nazwiskiem.
Pozdrawiam, Marta Rozalska
 
Na wycieczce w ramach dnia przedsiębiorczości byliśmy w International Paper, gdzie ja wraz z Tomkiem i Alą zapisaliśmy się na oddział ścieków i wód oczyszczonych. Pan przewodniczący ciekawie opowiadał o tym czym się zajmuje oraz pokazywał nam wszystkie etapy oczyszczania ścieków i wód. Na początku poszliśmy do budynku, gdzie zobaczyliśmy prezentacje na temat głównego działania oczyszczalni, a następnie udaliśmy sie do najciekawszego dla nas miejsca, czyli laboratorium chemicznego. W nim jedna z pań oprowadziła nas i pokazała parę eksperymentów. Potem obserwowaliśmy bakterie, które uczestniczą w biologicznym oczyszczaniu ścieków i po drodze zajrzeliśmy do sterowni zarządzającej oczyszczalniami. Wydział był interesujący, lecz czasem nie mogliśmy się skupić przez przykry zapach.
 
Ferlin Natalia
 
27.03.2015 r. wraz z moja klasą miałam okazje uczestniczyć w   Dniu Przedsiębiorczości.  Odbywało się to  w Kwidzynie w fabryce International Paper- Kwidzyn.  Moja Klasa została podzielona na kilkuosobowe grupy. Mnie przydzielono do magazynu przetworów gotowych. Dzięki naszemu  przewodnikowi, który zrobił nam wycieczkę samochodową po obiekcie, uświadomiliśmy sobie jak ogromny jest to zakład. Potem weszliśmy do magazynu gdzie , przerobiony papier był : pakowany, rozwożony i układany przez dźwigi w odpowiednie miejsca. Zobaczyłam jak dużo ludzi i maszyn potrzebnych jest do tej pracy! Następnie trafiliśmy do biura, panie tam pracujące pokazały nam na czym polega ich zadanie. Musiały robić raporty o rozwożonym papierze na podstawie dokumentów. Bardzo podobał mi się ten dzień. Była to przygoda dzięki której zobaczyłam jak wiele wysiłku potrzeba by stworzyć kartkę papieru. Moim zdaniem taki Dzień Przedsiębiorczości, nam młodym ludziom uświadamia, że aby coś   uzyskać w życiu np. zawód należy  włożyć wysiłek i serce w to co robimy.
Izabela Kohnke 1c
 
W dniu 27 marca b.r. wybraliśmy się dwoma pierwszymi klasami spod Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie nr 3 do Kwidzyna. Celem naszej podróży było zobaczenie zakładu International Paper. Podzieleni na wybrane już wcześniej grupy rozeszliśmy się po całym 200 hektarowym przedsiębiorstwie. Ja, parę osób z klasy oraz Pani od  przedsiębiorczości trafiliśmy na kolej. Pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem była sterownia. Byliśmy w szoku dowiadując się, że taka ogromna odpowiedzialność spoczywa na jednej osobie. Po spędzonym miło czasie z Panią Stokrotką,  zabraliśmy się na przejazd z Panem Andrzejem i jego asystentem. W bardzo miłym towarzystwie nauczył nas podstawowych umiejętności przy obsłudze lokomotywy. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, a czas bardzo szybko upłynął. Uważam, że organizowanie takich praktyk przez szkoły, to bardzo dobry pomysł, który w pewnym stopniu może wpłynąć na nasze dalsze podejmowanie decyzji odnośnie pracy. Ogólnie cały wyjazd oceniam celująco.

Pozdrawiam, Milena Kamińska Ic.
 
W ten dzień byliśmy w International Paper Kwidzyn, mogliśmy tam zobaczyć jak wygląda życie w korporacji, ale też dowiedzieć się wiele innych, ciekawych rzeczy, o których nie mielibyśmy pojęcia, gdybyśmy się tam nie wybrali. Na koniec dostaliśmy różne upominki, między innymi książkę pt. Czerpać radość z biegania.
Antoni Pujanek
Dnia 25 marca wybrałem się wraz z moim przyjacielem Konradem Żmurkiewiczem na praktyki do salonu Toyoty w Rumi. Jednym z moich marzeń na swoją przyszłą pracę jest stanowisko przedstawiciela handlowego właśnie w marce, którą miałem przyjemność odwiedzić. Wynika to głównie z mojej ogromnej fascynacji samochodami ( która mam od dziecka ) ,a konkretnie marką Toyota.
Nasze zajęcia rozpoczęliśmy o godzinie 9. Już od samego rana w salonie dopisywała frekwencja. Pierwszym stanowiskiem jakie odwiedziliśmy była recepcja. Pani obszernie opisała nam jakie zadania i obowiązki ma na swoim stanowisku pracy. Następnie przeszliśmy na stanowisko leasingowe, gdzie można zakupić auto na wiele sposobów przygotowanych specjalnie pod potrzeby klienta. Gdy Pani skończyła przedstawiać nam ofertę kredytową Toyoty przeszliśmy na stanowisko gdzie przyjmowane były zamówienia na części oraz wszelkiego rodzaju naprawy. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda wpis samochodu do bazy danych, by następnie śledzić proces naprawy, po oddanie pojazdu w ręce właściciela. Następnym przystankiem w naszej wycieczce był dział marketingu. Bardzo miła pani, pokrótce opisała nam na czym polega jej praca oraz uchyliła rąbka tajemnicy a` propos premiery nowego modelu Toyoty Avensis. Z tej okazji, będzie huczna impreza :) W czasie kolejnych przystanków pilnie notowaliśmy oraz w razie wątpliwości lub z czystej ciekawości zadawaliśmy pracownikom pytania. Jednym z ostatnich przystanków były stoiska  działu sprzedaży samochodów używanych oraz nowych. Spędziliśmy tam najwięcej czasu głownie dlatego, że w raz z Konradem widzieliśmy się w przyszłości właśnie na wspomnianych stanowiskach pracy. Jest to ciężka i wymagająca praca ze względu na sporą popularność oraz rosnący popyt na pojazdy Toyoty. Ponadto pracownicy są oceniani oraz nagradzani ze względu na efektywność pracy. Następnie przeszliśmy do warsztatu. Mogłem obserwować gdzie będzie serwisowana moja przyszła Toyota J, bo to właśnie z tą marką zamierzam rozpocząć swoją motoryzacyjną przygodę. Są nie tylko piękne oraz mocne, ale przede wszystkim niezawodne. Hala serwisowa to spory obszar mieszczący aż 10 stanowisk przeznaczonych do naprawy samochodów. W dalszej części mieściła się również myjnia oraz stacja wymiany opon. Mieliśmy fantastyczną okazję rozmawiać z głównym mechanikiem, którego zalałem pytaniami o mojej wymarzonej Toyocie. Po krótkiej wymianie zdań apetyt na Toyotę Celicę wzrósł, oraz upewniłem się, że będzie to właśnie moje przyszłe auto. Atmosfera w salonie była bardzo przyjemna, a pracownicy uprzejmi, uśmiechnięci oraz chętny do pomocy. Na koniec mogliśmy sobie pooglądać każdy z wyeksponowanych samochodów.
Bardzo przyjemnie wspominam tegoroczny Dzień Przedsiębiorczości. Nabyłem wiele cennej wiedzy oraz mogłem zobaczyć jak taka placówka działa od przysłowiowej kuchni. Mam nadzieję, że następnym razem odwiedzimy ten salon wraz z Konradem już jako pracownicy.
Paweł Wroński 1a
 
 
W związku z organizowanym w całej Polsce Dniem Przedsiębiorczości dnia 27 marca wraz z moją koleżanką, Marceliną Kowalewską, udałyśmy się do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni , by odbyć praktyki w dziale marketingu. W ciągu jednego dnia, nie tylko dowiedziałyśmy się o zadaniach poszczególnych osób, dzięki którym teatr działa tak, jak go widzimy- aktywnie, sprawnie i intensywnie, ale i same mogłyśmy takie zadania wykonać. Nasze zadanie polegałona wykonaniu spisu wszystkich spektakli zagranych w zeszłym roku i uzyskanych z nich wpływów, co wcale nie było tak proste, jak się wydaje.
Praktyki te ukazały nam, że każda praca ma w sobie coś ciekawego, a mi osobiście dzień spędzony w Teatrze Muzycznym w Gdyni dał coś, czego z pewnością się nie spodziewałam i nie oczekiwałam. Dlatego też jestem stanowczo na „tak” dla Dnia Przedsiębiorczości i na pewno wezmę w nim udział w przyszłym roku.
 
Zuzanna Węgrzynowska 1a
 
25 marca 2015 roku, odbył się Dzień Przedsiębiorczości w ramach, którego zostaliśmy przyjęci jako praktykanci do Sądu Rejonowego w Sopocie.
  O godzinie 8:00 stawiliśmy się u kierownika wydziału administracyjnego. Pani kierownik powiedziała, że możemy spędzić ten dzień na wydziale, który sami wybierzemy pośród
- wydziałem administracyjnym,
- wydziałem cywilnym,
- wydziałem karnym.
Wybraliśmy wydział karny, więc Pani zaprowadziła nas do miejsca pracy kierowniczki tego wydziału. Było to bardzo duże pomieszczenie, do którego wchodząc widziało się same akta rozpraw - niektóre, leżące nawet na podłodze, ponieważ nie mieściły się na regałach. Kierowniczka zaproponowała nam udział w 3 rozprawach sądowych, więc Pani sekretarz zabrała nas na salę sądową przed rozprawą, by przedstawić nas sędziemu. Pan sędzia przyjął nas z wielkim entuzjazmem. Tak więc byliśmy na 3 rozprawach sądowych, 8:45 rozpoczęła się pierwsza rozprawa, na której byliśmy obecni, niestety była to kontynuacja rozprawy, wiec dla nas mniej interesująca, podobnie  9:15 rozpoczęła się kolejna rozprawa, również kontynuacja. 10:00 rozpoczęła się nasza ostatnia i najciekawsza rozprawa, ponieważ była ona pierwsza rozprawą, a nie kontynuacją, a jej tematem był handel narkotykami.
Na  rozprawach mogliśmy zobaczyć, jak to wszystko się dzieje, jak wygląda praca sędziego podczas  rozprawy sądowej, prokuratora, adwokata, na czym polega rola świadków oraz osób poszkodowanych czy oskarżonych. Byliśmy także wpisywani do każdego protokołu rozprawy, w której uczestniczyliśmy jako publiczność.

  Klaudia Barkowska
  Tomasz Strugarski
 
25.03.2015 roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Dniu Przedsiębiorczości”, w ramach którego mieli możliwość odwiedzić wybrane firmy i przekonać się jak naprawdę wygląda tam praca. Jedną z nich była spółka LOTOS S.A, w której gościłam. Podczas ośmiu godzin spędzonych w dziale Handlu i Usług, dowiedziałam się o obowiązkach min. osoby zajmującej się przygotowaniem strategii wieloletniej, jak i szefa biura tego działu. Byłam nie tylko obserwatorem, ale również miałam okazję sprawdzić się od strony praktycznej- min. sporządzałam raporty razem z pracownikami.
26.03.2015 roku wraz z 3 kolegów – Zofią Bagińską, Martą Tąf oraz Vladislavem Petrovem, uczniami klasy 3B, w ramach Dnia Przedsiębiorczości pojechałam do banku BGŻ w Gdańsku. Mentorem naszym była pani Agnieszka Konkol - szef oddziału banku BGŻ w Gdańsku. Po drobnym wprowadzeniu odbyliśmy  spotkania z pracownikami tj. agentem kredytowym czy też doradcą finansowym, podczas których dowiedzieliśmy się na czym polegają ich obowiązki.
 
 
Myślę, że to doskonała okazja by przekonać się co nas interesuje, a z czym nie chcielibyśmy wiązać przyszłości. Dzięki Programowi Dzień Przedsiębiorczości wzrasta świadomość o danych zawodach, co jest bardzo istotne, zwłaszcza tuż przed wybraniem kierunku studiów. Osobiście gorąco zachęcam wszystkich pozostałych uczniów do wzięcia udziału w programie w przyszłym roku, ponieważ oprócz własnego przekonania, można również zaistnieć jako potencjalny przyszły pracownik firmy. Zachęcam do brania udziału w Dniu Przedsiębiorczości!
Patrycja Szczęśniak 3B
 

102_7531.JPG
102_7532.JPG
102_7533.JPG
102_7535.JPG
102_7538.JPG
102_7536.JPG
102_7537.JPG
102_7539.JPG
102_7540.JPG
102_7551.JPG
102_7555.JPG
102_7549.JPG
102_7546.JPG
102_7542.JPG
102_7544.JPG
102_7545.JPG