28 KWIETNIA 18:00 DZIEŃ OTWARTY 3 LO W SOPOCIE W FORMULE ONLINE

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Młode pokolenie a przyszłość ...

Młode pokolenie a przyszłość ...

Podczas Uroczystego Zakończenia Roku Szkolnego wszyscy zgromadzeni mieli szansę usłyszeć ważny przekaz do młodego pokolenia. Warto poświęcić chwilę i wrócić do tych słów ...

 

                              WYBIERACIE PRZYSZŁOŚĆ


Jesteście młodzi, macie siedemnaście, osiemnaście lat. W przeszłości dziewczęta i chłopcy w waszym wieku bili się o wolną Polskę. Walczyli w powstaniach, w legionach Piłsudskiego, w obronie Lwowa, w Powstaniu Warszawskim, pod Monte Cassino, w Gdańsku w grudniu roku siedemdziesiątego i w sierpniu roku osiemdziesiątego. Dzięki przelanej w przeszłości krwi wy macie szansę wieść spokojne życie, bez kłótni i konfliktów. Nie musicie ginąć na frontach wojen, walczyć z komunistycznym terrorem, urodziliście się w wolnej Polsce, możecie się kształcić, pracować, bawić się.
Wolność i życie w pokoju nie są jednak dane na zawsze. Tych wartości trzeba strzec, pilnować by ich bezpowrotnie nie stracić. "Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił" – jak pisał wielki polski poeta o Ojczyźnie, doświadczony jej utratą i tęsknotą do niej. W Stanach Zjednoczonych młodzi ludzie tworzą systemy informatyczne, które zadziwiają cały świat. W Europie młodzi walczą o przyszłość i istnienie naszej planety, zaśmiecanej i zatruwanej przez ludzi o ograniczonych horyzontach, bojących się nieznanych i niezbadanych idei. Wy młodzi należycie do wolnego świata nieskrępowanych myśli, które torują nowoczesną drogę do przyszłości. Nie jesteście obciążeni bagażem strachu, bojaźni i drżenia. Polski nie muszą tworzyć starzy, zgorzkniali ludzie. Polska na to nie zasługuje. Wy, młodzi nadajcie Polsce taki kształt, za który przyszłe pokolenia nie będą mogły się wstydzić. Wyzwólcie z okowów swe marzenia, zerwijcie pęta nudy i gnuśności, nadajcie nowy bieg wydarzeń. Otwórzcie szeroko okna, przewietrzcie duszne i zatęchłe pomieszczenia, oczyśćcie sale koncertowe, w których rozbrzmiewają wciąż te same zgrane nuty i królują przebrzmiałe dźwięki. Podnieście wzrok znad smartfonów, przestańcie rozkoszować się fastfoodową konsumpcją, zaangażujcie się. Taką Polskę będziecie mieli jaką sobie stworzycie. Nauką, pracą, poświęceniem. W interesie waszym i waszych bliskich. Nie czekajcie, aż za was ktoś coś zrobi. Wy stajecie się teraz odpowiedzialni. To jest wasze zadanie i wysiłek, które musicie podjąć. Bo jak nie wy to kto? Jak nie teraz to kiedy? Nie macie prawa tego zaniechać i zaniedbać, pamiętając o waszych rówieśnikach, którzy w przeszłości ginęli za wolną Polskę.
Jeżeli nie podejmiecie się tego wyzwania, to ci co po was przyjdą nie darują wam bezczynności!

Data dodania: 2019-06-25 22:59:30
Data edycji: 2019-06-27 20:57:26
Ilość wyświetleń: 418

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Facebook