Les saveurs de la cuisine francaise

Wstęp: 

W dniu 29.05.2013, uczniowie Pani prof. Rulewskiej, pod opieka Pana prof. Nowakowskiego, wzięli udział w konkursie kulinarnym kuchni francuskiej, w XX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Konkurs miał na celu upowszechnienie kultury Francji, w której sztuka kulinarna

W dniu 29.05.2013, uczniowie Pani prof. Rulewskiej, pod opieka Pana prof. Nowakowskiego, wzięli udział w konkursie kulinarnym kuchni francuskiej w XX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Konkurs miał na celu upowszechnienie kultury Francji, w której sztuka kulinarna zajmuje ważne miejsce. Filipowi Wachowiakowi i Łukaszowi Kieszkowskiemu, nie udało się zwyciężyć , ale to pierwszy nasz udział w tego typu konkursie. Uczestnicy przygotowywali potrawę, musieli ją pięknie zaprezentować i opowiedzieć o niej w języku francuskim. Liczył się nie tylko smak, aromat i wygląd samego kulinarnego dzieła, ale równie istotny był sposób przedstawienia, bogactwo słownictwa, poprawność gramatyczna, orientacja w kulturze regionu, z którego potrawa się wywodzi. Nasi mistrzowie kuchni przygotowali cre'me brulee' i ciastka francuskie z czekoladą.
 Bogatsi o doświadczenia będziemy  sięgać po podium w przyszłym roku, a Łukaszowi i Filipowi dziękujemy, za godne reprezentowanie szkoły.

ZałącznikWielkość
Dyplom Łukasza -1.JPG805.48 KB
Dyplom Filipa-2.JPG796.32 KB
Dyplom dla nauczyciela-3.JPG825.2 KB
Nagroda.JPG525.31 KB
imagesCAW1NGVK.jpg
imagesCAOX3IH4.jpg