Wizyta Julii z Rosji

Wstęp: 

Gościem naszej szkoły była kilka dni temu Julia Sineva z Rosji. Dzięki niej mieliśmy okazję do bliższego poznania tego  największego na świecie kraju. Julia jest od ośmiu miesięcy wolontariuszką w Gdańsku. Opowiadała nam o mieście Saratov, w którym się urodziła i mieszka jej rodzina, o Moskwie, gdzie studiowała oraz o

Gościem naszej szkoły była kilka dni temu Julia Sineva z Rosji. Dzięki niej mieliśmy okazję do bliższego poznania tego  największego na świecie kraju. Julia jest od ośmiu miesięcy wolontariuszką w Gdańsku. Opowiadała nam o mieście Saratov, w którym się urodziła i mieszka jej rodzina, o Moskwie, gdzie studiowała oraz o Petersburgu, w którym spędzała swoje ostatnie wakacje.
            Saratov leży nad Wołgą, nad którą wybudowano przepiękny, nowoczesny most o długości 2 kilometrów. Najokazalszą ulicą w tym mieście jest ulica Niemiecka. Jej nazwa pochodzi od jej byłych mieszkańców. Caryca Katarzyna sprowadziła tutaj 250 lat temu niemieckich osadników dając im ziemię i gwarantując liczne przywileje.
            Petersburg jest miastem "Białych Nocy". Kilkadziesiąt wysp, na których leży spiętych jest 396 mostami, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia statkom przedostania się na jezioro Ładoga . Z tego względu nazywany bywa Wenecją Północy.Petersburg jest jednym z głównych centrów muzealnych świata z  jednym z trzech największych muzeów - Ermitażem.
            Czy wiecie, że cały kraj ma 10 stref czasowych? Gdy na Kamczatce świętują nadejście Nowego Roku, to w Petersburgu jest jeszcze 10 godzin do Sylwestra! Największym świętem jest właśnie witanie Nowego Roku. Gdy temperatury zimą są najniższe, a jest to zwykle 19 stycznia, jest w Rosji zwyczaj kąpania się w tym dniu w przeręblach.
            Główną religią w Rosji jest prawosławie. Święta Bożego Narodzenia, obchodzi się zgodnie z kalendarzem prawosławnym dopiero 7 stycznia.
             Julia opowiadała nam również o potrawach. Słynne dania to barszcz, strogonow, bliny, kawior. Bliny to naleśniki nadziewane kawiorem. Mówiła, że w każdym rosyjskim domu je się na śniadanie kaszę z mlekiem, która u nas w Polsce jest tak nielubiana przez dzieci.
            Zaciekawiła nas oczywiście szkoła w Rosji. Obowiązkowa nauka trwa 11 lat. Obejmuje tak jak u nas szkoły: podstawową, gimnazjum i szkołę ponadgimnazjalną. W szkole średniej jest też przedmiot "Literatura". Jest to przedmiot obowiązkowy na maturze.  
            Dziękujemy Julii za ciekawą lekcję.
 
klasa 1d
 
 

01.jpg
06.jpg
05.jpg
08.jpg
09.jpg
20141031_133010.jpg
20141031_123023.jpg