Kontakty międzynarodowe

Język niemiecki, angielski i francuski na jednej lekcji

W tym roku gościmy na lekcjach języka niemieckiego i angielskiego Anne, wolontariuszkę z Francji. Anne jest Francuską, ukończyła germanistykę we Francji, a na stałe mieszka w Austrii.
Nasze pierwsze spotkanie odbyło się w lutym. Anne opowiadała nam o swoim rodzinnym regionie Francji oraz o życiu we Wiedniu. Poznaliśmy tradycyjne potrawy francuskie i austriackie.

Nasze następne spotkanie obejmie temat szkolnictwa w Austrii, we Francji i w Polsce. Chcemy je porównać, poszukać najlepszych rozwiązań, podyskutować o problemach uczniów.
Rozmawiamy z nią po niemiecku, angielsku i francusku, co jest dla nas dużą frajdą
 

Lekcje z Anne Anne
 
Nasza lekcja z Anne Favre poruszyła tym razem temat szkolnictwa w Austrii, we Francji i naturalnie w Polsce, Naszym zadaniem było omówienie szkoły polskiej. Natomiast Anne przedstawiła nam szkoły w pozostałych krajach.
Dowiedzieliśmy się, że we Francji już 99% dwuletnich dzieci chodzi do przedszkola, a w wieku 6 lat rozpoczynają naukę w pięcioletniej szkole podstawowej. Następną szkołą jest college, w której nauka trwa 4 lata. Po college uczniowie przechodzą do lycee i tam po 4 latach nauki, w wieku 18 lat zdają maturę. Można zdobyć maturę w dziedzinach literatury, gospodarki, nauk przyrodniczych oraz maturę techniczną.
W Austrii nauka obowiązkowa trwa 9 lat. Rozpoczyna się od wieku 6 lat. Matura składa się z części pisemnej obejmującej 3 przedmioty obowiązkowe- język niemiecki, matematyka i język obcy. Część ustną zdaje się z 3 do 7 przedmiotów i jest ona egzaminem otwartym.

ZałącznikWielkość
Schulsystem Frankreich.ppt154 KB
Schulsystem Österreich.ppt218.5 KB
Anne.JPG