Dzień Przedsiębiorczości

Wstęp: 

Uczniowie naszej szkoły dnia 28 marca 2012 roku wybrali się na wycieczkę do wytwórni papieru International Paper Kwidzyn. Cała wyprawa odbyła się pod hasłem „Dzień Przedsiębiorczości”.

Uczniowie z liceum ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie dnia 28 marca 2012 roku wybrali się na wycieczkę do wytwórni papieru International Paper Kwidzyn. Cała wyprawa odbyła się pod hasłem „Dzień Przedsiębiorczości”.
 Wyruszyliśmy o 6.45 z pod naszej  szkoły. Podróż trwała około dwóch godzin. Kiedy przybyliśmy na miejsce zostaliśmy serdecznie przywitani przez  przemowę jednego z pracowników (był to pracownik z działu marketingu). Po przywitaniu zostaliśmy poddani przeszkoleniu BHP przez kolejnego pracownika. Po krótkim wprowadzeniu w zasady BHP zostaliśmy przydzieleni do swoich opiekunów, czyli specjalistów w dziale na jaki się wcześniej w szkole wpisaliśmy. Ja wraz z moją koleżanką i kolegą wybraliśmy dział zajmujący się wytwarzaniem celulozy. Jak się później okazało był to wspaniały wybór. Naszym opiekunem był wieloletni pracownik zakładu, który krótko opowiedział nam o swoim doświadczeniu   i działach w jakich miał okazję pracować. Aktualnie zajmował się działem związanym  z chemią. Całej naszej trójce nasz opiekun zaimponował swoim doświadczeniem, inteligencją  i pasją z jaką opowiadał nam o kolejnych etapach wytwarzania celulozy. Dowiedzieliśmy się bardzo wiele rzeczy związanych  z kolejnymi etapami obróbki drewna, drobnienia go  i bielenia.   Najpierw drewno korujemy, rozdrabniamy i ścieramy. Działamy na nie roztworem ługu sodowego i siarczku sodowego. Otrzymana pod wpływem tych działań celuloza jest koloru szaro-brązowego, dlatego następnym elementem jest jej bielenie, które odbywa się za pomocą wody utlenionej o bardzo dużym stężeniu 94% i innych tlenków. Nasz opiekun mówił o etapie związanym z środkami chemicznymi bardzo ciekawie i z pasją, gdyż był bezpośrednio odpowiedzialny za ten etap przerabiania drewna na papier.        
             Dowiedzieliśmy się również, że produktem ubocznym, zupełnie zbędnym w procesie wytwarzania papieru jest olej i mydło.                                                                                         Ten dzień był dla nas zarówno lekcją jak i  wspaniałą przygodą, w której myślę, że każdy z nas chętnie wziął by kolejny raz udział. Do domu wracaliśmy pod wielkim wrażeniem całej pracy jaką się w tym zakładzie wykonuje jak również ogromem całej fabryki. W autokarze w drodze powrotnej wszyscy opowiadali czym się zajmowali i wymieniali się ciekawostkami na temat fabryki i pracy w niej. Widać było, że na wszystkich wycieczka zrobiła ogromne wrażenie i pozostawiła wiele miłych wspomnień z udziału w tak wspaniale przygotowanym specjalnie dla nas „Dniu Przedsiębiorczości”.
Sylwia Kulik kl.III c mat -geo

 
Dnia 28 marca 2012 roku spora część uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Dniu Przedsiębiorczości w fabryce papieru International Paper Kwidzyn, który od 1992 roku jest częścią największej korporacji papierniczej świata - International Paper. Fabryka zajmuje ogromną powierzchnię, myślę że wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem jej wielkości. Po przyjeździe zostaliśmy przywitani informacjami na temat bezpieczeństwa, oraz krótką, ale ciekawą prezentacją na temat produkcji papieru (papier ma 7 żyć!). Następnie po podzieleniu na grupy każdy ruszył ze swoim opiekunem do wybranego przez siebie wcześniej sektora. Na nas czekała Gospodarka Wodno-Ściekowa, która pomimo zniechęcającej nazwy, miło nas zaskoczyła. Dowiedziałyśmy się, że dzieli się na część oczyszczania ścieków mechanicznych (tych powstałych przy wytwarzaniu papieru) oraz biologicznych – ścieki z miasta. Do wytwarzania papieru wykorzystuje się wodę pobraną z Wisły, znajdującej się około 7,5 km od fabryki. Po całym procesie produkcji i oczyszczania, woda trafia ponownie do Wisły, nawet czystsza niż przedtem. Nasz opiekun pokazał nam wszystko od A-Z, jeśli chodzi o oczyszczanie ścieków. Zwiedziłyśmy laboratorium, w którym panie badały wodę, oraz centrum zarządzania, które zajmuje się zarządzaniem odpowiednim przepływem wody, wszystkimi rurami i zaworami. Opiekun zabrał nas również na spotkanie zarządu, które odbywa się każdego dnia o 10.00. Zajmują się tam sprawami związanymi z wszystkimi usterkami i naprawami. Dowiedziałyśmy się, że zakład wcale nie ma tak negatywnego wpływu na środowisko, jak nam się wydawało. Większość prądu potrzebnego do produkcji papieru i działania maszyn jest produkowana na terenie zakładu, a woda zużywana do produkcji, również jest oczyszczana na miejscu. Fabryka posiada również sektor, w którym składowany jest papier przeznaczony do odzysku. Po zwiedzeniu całego sektora gospodarki wodno-ściekowej zostałyśmy zabrane na przejażdżkę po całym zakładzie. Cała wycieczka odbyła się w przemiłej atmosferze, opiekun opowiadał w bardzo ciekawy sposób, nie „zanudzał” nas zbędnymi informacjami. Wręcz wzbudził w nas chęć do pracy w tym zakładzie w przyszłości. Było to bardzo edukujące doświadczenie. Myślę, że każdy wrócił z wycieczki bardzo zadowolony i dużo mądrzejszy.
 
 
 Daniela Podgórska
Klasa II D
 
 
28 marca 2012 roku odbył się Dzień przedsiębiorczości w International Paper w Kwidzynie. Miałam okazję pracować na stanowisku tworzącym reklamę dla firmy. Dzięki gościnności pracowników tego zakładu mogłam dowiedzieć się o funkcjach tej pracy.
           Praca na tym stanowisku wymaga wyższego wykształcenia, obsługi programów msoffice i graficznych  oraz dużych umiejętności organizacyjnych. Biegła znajomość języka angielskiego stawiana tu jest na pierwszym miejscu. Dodatkowo powinno się przejść przez kursy takie jak, skuteczna prezentacja i wystąpienia publiczne.  Zakład otwarty jest 24 godziny na dobę, jednak na tym stanowisku praca obejmuje 8 godzin w ciągu dnia (7-15 lub 8-16) . Miejsce pracy na stanowisku PR jest w biurze z dostępem do Internetu. Człowiek który chciałby zostać zatrudniony powinien śledzić ogłoszenia rekrutacyjne w Internecie . Są trzy kroki rekrutacji: 1)rozmowa w języku angielskim 2)spotkanie i rozmowa w dziale HR z kierownikiem komórki organizacyjnej 3) spotkanie z dyrekcją.
 Umiejętności jakie powinna posiadać osoba ubiegająca się o pracę w dziale, w którym miałam okazję gościć :
- umiejętne gospodarowanie czasem
-komunikatywność
-kreatywność
-sprawne posługiwanie się słowem pisanym
-współpraca
-skuteczna organizacja
-ustalanie priorytetów
-wielozadaniowość
            Dzień spędzony w zakładzie International Paper uznaję za udany. Zaobserwowałam na czym polega ta praca i jak trzeba formułować informacje, aby trafiły do odbiorcy. Poza pracą w biurze udało mi się obejrzeć pracownię z której jest nadawany program słyszany przez radiowęzeł  oraz serce zakładu- miejsce wytwarzania papieru.
 
Joanna Kwaśniewska kl 2c mat-geo
 
 

DzieńPrzedsiebiorczości.jpg
100_5045.JPG
100_5043.JPG
100_5041.JPG
100_5039.JPG
100_5037.JPG
100_5030.JPG