Wspomnienia z I Młodzieżowej Konferencji Matematycznej TriMAT

Wstęp: 

W dniach 2-3 października 2015 roku w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się I Młodzieżowa Konferencja Matematyczna TriMAT. Organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia podjęły się „Trójki” z  Sopotu, Gdańska i Gdyni.

Wspomnienia z I Młodzieżowej Konferencji Matematycznej
oczyma pani Elżbiety Butkiewicz, nauczycielki matematyki
w III Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie

 
W dniach 2-3 października 2015 roku w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, odbyła się I Młodzieżowa Konferencja Matematyczna TriMAT. Organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia podjęły się „Trójki” z  Sopotu, Gdańska i Gdyni.
W naszej szkole wzięły ten ciężar na siebie dwie nauczycielki matematyki 
mgr Elżbieta Butkiewicz i mgr Elżbieta Szeler. Mimo niebotycznej pracy i odpowiedzialności, cieszyłyśmy się, że w raz z naszymi uczniami wzięłyśmy udział w tak gigantycznym przedsięwzięciu oraz mogliśmy pokazać jak dobrą szkołą jest III Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.

Uroczyste rozpoczęcie Konferencji odbyło się 2 października o godzinie 9.00.
Wśród przybyłych gości witani byli  Wiceprezydent Miasta Gdyni  pan Bartosz Bartoszewicz, Pani Minister Katarzyna Hall oraz Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, pan Adam Krawiec.
Konferencję zaszczyciły także władze Politechniki Gdańskiej: Dziekan Wydziału  Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki prof. dr hab. inż. Krzysztof Goczyła i Dyrektor Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość dr Barbara Wikieł.
W auli Parku Naukowo-Technologicznego zasiedli również: Naczelnik Wydziału Oświaty w Sopocie  pan Piotr Płocki, przedstawiciel Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku – pani Urszula Kornas-Krzyżykowska oraz Dyrektorzy „Trójek”: Pani Anna Miękus, Pani Bożena Ordak, Pan Wiesław Kosakowski.
Wykład inauguracyjny  „  Czy istnieje matematyka bez matematyka?”  wygłosił    prof. dr hab.
Tomasz Szarek z Uniwersytetu Gdańskiego.
Rozpoczęły się dwa dni uczty matematycznej.
Konferencja zorganizowana była głównie siłami wspaniałych licealistów  z „Trójek” dla  młodzieży z województwa pomorskiego. Było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie dydaktyczne w Polsce, a najważniejszym jego celem było wszechstronne przedstawienie niezwykle inspirującej roli „królowej nauk” w nauce , kulturze, a także sztuce.
Liczba uczestników piątkowych zajęć przeszła nasze najśmielsze oczekiwania organizatorów, przyszło ponad 1000 osób.
To wyjątkowe spotkanie  młodych matematyków stanowiło  znakomitą okazję do nieszablonowego doskonalenia ich umiejętności matematycznych, a także przyczyniło się do spopularyzowania matematyki. Tematyka wykładów i referatów były bardzo różnorodna. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, także pod względem poziomu wiedzy matematycznej.
Jako pierwsza z ekipy naszych uczniów wystąpiła uczennica klasy IIa, czyli humanistka,Marta Rozalska. Pierwszego dnia przygotowała referat nt. „Magia liczb w literaturze” , następnego dnia
 „ Matematyka inspiracją artysty”.
Na holu można było podziwiać projekty  Ali Rejkowskiej tworzące matematyczny żurnal mody  oraz efekty pracy maszyny samomalującej wykorzystującej grawitację Ziemi.
2 października godzina 15.15, to pamiętna data dla większości uczniów z klasy matematycznej II d. Już od czerwca przygotowywali się do wykładu. Spotkania, dyskusje i ostateczna prezentacja, to efekt długotrwałej pracy. Sam wykład byłby zbyt nużący, zatem  przygotowali szereg zadań ćwiczących nabyte umiejętności z tematu; „Liczby zespolone”.
 Na szczególne wyróżnienie zasługuje Martyna Majdecka, która do końca pracowała nad ulepszaniem prezentacji i wyborem odpowiednich zadań. Efekt mogliśmy podziwiać pierwszego dnia Konferencji. Nie ominęły nas niespodzianki. W sali nagle zabrakło prądu!.
Z pomocą przyszli technicy i po 10 minutach Martyna  i Emanuel Kosowski mogli przystąpić do swojego wykładu. Wszystko było dokładnie zaplanowane, każdy wiedział co ma robić, nie tylko prelegenci. Sandra dbała o odpowiednie oświetlenie, a Jacek o sprawną organizację.
Film przygotowany przez Kubę Pawlaka i Konrada Żmurkiewicza z  kilkumiesięcznych przygotowań do Konferencji można było oglądać na ekranie telewizora przed wejściem do sali E.
Jestem ogromnie dumna z naszej młodzieży, która nie tylko przepięknie przygotowała zajęcia, ale także nigdy nie odmówiła organizatorom pomocy. Na każdym kroku godnie reprezentowała III Liceum Ogólnokształcące w Sopocie, szczycąc się, że są uczniami tej szkoły.
Na zakończenie dnia mogłam i ja zmierzyć się z wystąpieniem przed uczniami i ich opiekunami. Wkroczyłam wraz z uczestnikami w świat macierzy. Ze względu na ograniczony czas, skupiłam się na pojęciach potrzebnych do wyznaczenia macierzy odwrotnej różnymi metodami. Słuchacze poznali nowe pojęcia jak chociażby minor, wyznacznik, macierz diagonalna czy transponowana. Nauczyli się m.in. mnożyć macierze, a także liczyć wyznaczniki 2-go i 3-go stopnia. Na zakończenie przećwiczyliśmy znajdowanie macierzy odwrotnej trzema metodami.
W tym miejscu należą się specjalne podziękowania dla Pani Dyrektor Anny Miękus, która z cierpliwością i szerokim uśmiechem na twarzy uczestniczyła w obu wykładach. Nie mniejszą wdzięczność przesyłam Pani Dyrektor Danucie Klapper- Szczuckiej, Pani Katarzynie Welickiej oraz księdzu Markowi Kaliszowi.
Ukoronowaniem dnia była akcja „Porządek” .Wszyscy wzięliśmy się do pracy, na czele  z Panią Dyrektor Klapper, dumnie dzierżącą mopa.
Drugiego dnia już od rana można było uczestniczyć w wykładach czy wysłuchać referatów uczniowskich. Po godzinie 13 uaktywnił nas ruchowo sygnał alarmu, a następnie głos z głośników proszący o natychmiastową ewakuację z budynku. Około 15 minut czekaliśmy na sprawdzenie obiektu i powrót do ciepłego budynku oraz przerwanych wykładów.
W tym dniu czekaliśmy na godzinę 14.30, kiedy to  najtęższe umysły, reprezentanci organizatorów- trzech liceów, zmierzyły się w spektakularnym pojedynku-meczu matematycznym. Podczas rozgrywki drużyny zadawały sobie zadania na przemian. Rozwiązania na tablicy zapisywał jeden członek zespołu bez konsultacji z drużyną. Po każdym zadaniu jury, w skład którego weszła m.in. dr Barbara Wolnik pracownik Uniwersytetu Gdańskiego oraz nauczyciele matematyki, wśród których ja, Elżbieta Butkiewicz, naradzało się i przydzielało punkty. Każda z drużyn mogła otrzymać maksymalnie 10 punktów za poszczególne zadanie. U nas wizualizacją zdobytych punktów była ilość balonów koloru drużyny.  Balony- punkty, których nie zdobyła żadna drużyna, przechodziły w ręce widowni. Było kolorowo!
Całość prowadził dr Jacek Gulgowski z Uniwersytetu Gdańskiego, który  spokojnie odpowiadał na każde pytanie i wątpliwość z widowni, gdyż był to mecz pokazowy dla uczniów, ale także dla przybyłych nauczycieli.
W każdej drużynie było po dziewięciu uczniów z trójmiejskich trójek i po jednej osobie z widowni. Naszą szkołę godnie reprezentowali Paweł Szczepara, Staszek Górka i Olek Ostasz z klasy Id. Paweł wraz z drużyną niebieskich okazali się trochę lepsi od drużyny czerwonych
i zwyciężyli w rozgrywce.
Na zakończenia dnia i Konferencji wręczone zostały drobne upominki i dyplomy młodym wykładowcom i prelegentom.
Konferencja nie odbyłaby się bez wolontariuszy, fotografów i kamerzystów-DZIĘKUJĘsmiley
Mogę śmiało powiedzieć, że to był najcudowniejszy, matematyczny weekend jaki ostatnio spędziłam. Do zobaczenia na innych spotkaniach i meczach matematycznychsmiley

Elżbieta Butkiewicz

ZOBACZ AUDYCJĘ TELEWIZYJNĄ

ZOBACZ ALBUM ZDJĘĆ Z KONFERENCJI

ZałącznikWielkość
PROGRAM KONFERENCJI.pdf527.8 KB
Pełna lista uczniów uczestniczących w TriMat.pdf336.52 KB
Konferencja- DYPLOM_E0000.jpg703.72 KB
Konferencja_DYPLOMM 0000.jpg541.59 KB
Konferencja_DYPLOM N0000.jpg891.51 KB
FE9A3526-1.jpg
FE9A3567-6.jpg
FE9A3534-3.jpg
FE9A3626-14.jpg
FE9A3667-19.jpg
FE9A3924-55.jpg
FE9A3828-41.jpg
FE9A3683-22.jpg
17.jpg
FE9A3768-34.jpg

Ostatnio

LOGO KONKURSU.jpg

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w V edycji konkursu. Regulamin i zgody w załączeniu.
Organizatorzy
Elżbieta Butkiewicz, Maria Naleźny- III LO w Sopocie

P1020334.JPG
P1020332.JPG
P1020331.JPG

Wręczenie nagród odbyło się w dniu 26.04.2017, wcześniej w dniu 17 marca 2017r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie odbył się finał czwartej edycji Wojewódzkiego Konkursu „Matematyka w...

P1020205.JPG
P1020195.JPG
P1020194.JPG

W dniu 17marca 2017r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie odbył się finał czwartej edycji Wojewódzkiego Konkursu „Matematyka w fizyce”.          ...

LOGO KONKURSU.jpg

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji konkursu.
Szkoły zgłaszane do części teoretycznej, nie muszą brać udziału w części doświadczalnej, ale naturalnie zachęcamy.
Elżbieta Butkiewicz- nauczyciel matematyki, Maria...

P1010375.JPG
P1010372.JPG
P1010373.JPG
P1010378.JPG
P1010380.JPG
P1010379.JPG
P1010381.JPG
P1010369.JPG
P1010370.JPG
P1010366.JPG
P1010362.JPG
P1010357.JPG
P1010360.JPG
P1010354.JPG

W dniu 18 marca 2016 roku w III Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie odbył się finał trzeciej edycji konkursu „Matematyka w fizyce”. Innowacją w tym roku było przygotowanie przez uczestnik...