„Znany Bohater w Nieznanej Przestrzeni”

Wstęp: 

W dniu 10.04.2011 r.ruszyła II edycja interdyscyplinarnego konkursu „Znany bohater w nieznanej przestrzeni”, zorganizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące w Sopocie.
Na prace czekamy do 27 maja 2011 r.
 

 W dniu 10 kwietnia 2011 r. ruszyła II edycja interdyscyplinarnego konkursu „Znany bohater     w nieznanej przestrzeni”, zorganizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące w Sopocie.
Na prace czekamy do 27 maja 2011 r.
 
 
 Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa pomorskiego. Głównym celem konkursu jest nowe odczytanie utrwalonych przez tradycję portretów bohaterów literackich. Na laureatów konkursu czekają nagrody rzeczowe w postaci książek, albumów, komiksów i zestawów płyt dvd z filmami uznanych reżyserów.
Uczestnicy wybierają dowolnego, powszechnie znanego (np. Kmicic, Wiedźmin, Wokulski, Harry Potter, Makbet, Isabella Swan, Edyp, Hannibal Lecter, Boryna, Jason Bourne lub inny) bohatera literackiego i w nawiązaniu do tekstu utworu umieszczają go w nowym, dotychczas nieuwzględnionym kontekście, miejscu, sytuacji, wydarzeniu. W sposób oryginalny spoglądają na znane postaci z literatury polskiej i światowej (zarówno lektury, jak i inne dzieła nieomawiane w szkole), starają się w nowatorski sposób przedstawid wybraną przez siebie postad, pozostając w zgodzie z duchem powieści. Uczniowie mogą wybrad więcej niż jedną postad, zestawiad bohaterów w nowych, zaskakujących konfiguracjach, cały czas mając na uwadze zgodnośd tych manipulacji z charakterem postaci i ogólnym sensem utworów, z których zostały zaczerpnięte.
Na pierwszą, ubiegłoroczną edycję konkursu, napłynęło blisko 50 prac z terenów Trójmiasta. Jury wyłoniło 20 prac finalistek, z czego 6 prac otrzymało nagrody i 6 wyróżnienia.
Nagrodzone zostały prace: Anny Hamanowicz z III LO w Gdaosku - komiks o wampirach, Agaty Korda z I LO w Gdaosku – zdjęcie Rolanda, Agnieszki Ziółkowskiej z Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych – rysunek „Czerwony Kapturek”, Laury Pawelec z Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych – komiks – pies i kolej, Piotra Leśniaka z II LO w Sopocie – zdjęcia „Panorama Gdaoska”, Krzysztofa Hładki z II LO w Sopocie – komiks o Bogu. Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Szwaczka, Michał Kostka, Monika Ciemiecka, Iza Kościelioska, Karolina Branecka. Poza konkursem wyświetlono film Krystiana Szpaka „Romeo i Julia”.
Ubiegłoroczni finaliści mieli okazję wymienid doświadczenia na spotkaniu w II LO w Sopocie, w czasie którego wręczono nagrody i dyskutowano na temat żywotności literatury w dzisiejszym świecie m. in. z przedstawicielami Dworku Sierakowskich w Sopocie i Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdaoskiego.
W tegorocznym jury zasiądą m.in.: Ida Bocian – dramatopisarka, aktorka, reżyser teatralny, manager Sopockiego Teatru na Plaży, Tomasz Garstkowiak – animator kultury, wykładowca, koordynator DKF „Kurort” w Sopocie, Eugeniusz Sobol – dr nauk humanistycznych, pisarz, eseista, krytyk literacki, współpracownik „Toposu”, Przemysław Staroo – kulturoznawca, Lidia Dysarz – nauczyciel II LO w Sopocie, Paweł Lęcki – nauczyciel II LO w Sopocie.
Mamy nadzieję, że konkurs pozwoli na ożywienie utrwalonych przez tradycję portretów bohaterów literackich, rozwinie umiejętności oryginalnego odczytywania literatury, będzie kreował zdolności twórczej interpretacji znanych motywów, stanie się ciekawym przyczynkiem do promowania kultury.
Życząc powodzenia, serdecznie zapraszamy szkoły do wzięcia udziału w konkursie i mamy nadzieję, że spotkamy się 3 czerwca br. na uroczystej gali finałowej, która będzie miała miejsce w Dworku Sierakowskich w Sopocie – jednym z najstarszych zabytków budownictwa w Sopocie i siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

ZałącznikWielkość
Informacja o konkursie.pdf463.85 KB
Regulamin konkursu Znany bohater w nieznanej przestrzeni.pdf505.06 KB
LO II Sopot.jpg