REJS POGORIĄ 2016 - Niezwykłe wakacje, niezapomniane chwile

Wstęp: 

Miło mi poinformować, że już też zarezerwowano 30 miejsc na pokładzie Pogorii w czasie wakacji 2016 roku dla uczniów i uczennic klas geograficznych III LO w Sopocie.

Miło mi poinformować, że już też zarezerwowano 30 miejsc na pokładzie Pogorii w czasie wakacji 2016 roku dla uczniów i uczennic klas geograficznych III LO w Sopocie.
(…) Kiedy po raz pierwszy wchodzisz na pokład "Pogorii", jako członek jej załogi, zwłaszcza jeżeli nie miałeś(-aś) uprzednio żadnego doświadczenia żeglarskiego z reguły rzeczywistość odbiega znacznie od przewidywań, ale nie martw się, na stronie www.pogoria.pl  napisano wiele cennych wskazówek.
Na przykład: jak wygląda rozkład dnia:

do 07.00 cisza nocna
07.00 pobudka
07.00 – 07.307.00 – 07.07.00 – 07.30 toaleta poranna
07.30 – 07.55 śniadanie
08.00 podniesienie bandery i apel poranny, po apelu śniadanie wachty nawigacyjnej i wachty gospodarczej. Klar osobisty
09.00 – 13.0009.00 – 13.00 prace bosmańskie lub zajęcia programowe
13.30 obiad
15.00 – 18.00 prace bosmańskie lub zajęcia programowe
18.30 kolacja
od 23.00 cisza nocna

 
 Niezależnie od tego rozkładu dnia służby biegną przez 24 godziny na dobę. Przebiegają one różnie w zależności od tego czy statek jest w morzu (płynie), na kotwicy czy w porcie i zależnie od tego pełnione są wachty (tym razem wachta oznacza nie tylko grupę żeglarzy, ale również pełnioną funkcję) nawigacyjne lub portowe.
 Tak więc przygotuj się na to, że:

  • gdy statek będzie w morzu, w drodze będziesz pełnić służbę na pokładzie ( wachtę nawigacyjną ) przez cztery godziny w ciągu dnia i cztery godziny w nocy. W tym czasie będziesz na zmianę sterować, obserwować morze dookoła statku na "oku", pełnić funkcję asystenta nawigacyjnego oraz w miarę potrzeby stawiać, zwijać bądź zmieniać ustawienie żagli
  • w porcie będziesz pełnić służbę przy trapie (wejściu na statek)
  • w czasie obsługi żagli będzie zachodziła konieczność wchodzenia na maszty i reje. Nikt nie będzie do tego zmuszany, ale doświadczenie uczy, że większość z Was prędzej czy później tego spróbuje, a niektórzy osiągną w tym wysoką sprawność
  • co czwarty dzień Twoja wachta będzie miał służbę gospodarczą, w czasie której będziesz
  • pomagać kucharzowi w przygotowaniu posiłków, nakrywać do stołów, sprzątać i zmywać naczynia
  • sprzątać pomieszczenia wewnątrz statku w tym szczególnie starannie ubikacje i łazienki. Ponadto co czwarty dzień, w czasie gdy ze względu na sposób zmiany wacht Wasza będzie wolna od służby nawigacyjnej i gospodarczej w godzinach 08.00-20.008.00-20.00, będziecie do dyspozycji bosmana od 9.00-18.3009.00-18.3 z przerwą na obiad jako wachta bosmańska. W tym czasie będziesz pomagać bosmanowi w pracach konserwacyjnych i drobnych naprawach na statku. (…)

Jeśli chcesz zdobywać świat,  nabyć wyjątkowe doświadczenie i  niezapomniane wspomnienia, chcesz poznać wyjątkowych przyjaciół, te wakacje są dla ciebie:  POGORIĄ 2016
Zobacz także https://www.youtube.com/watch?v=mtu07qfcNxM
 i zdjęcia uczniów z innych liceów.
ZAPROSZENIE NA PREZENTACJĘ
Nasi uczniowie z klasy 2c Szymon Majzel i Nicolo Ciarma  udzielą Wam cennych informacji. Ze swojego rejsu, na który wypływają Pogorią w czasie najbliższych wakacji, przygotują prezentację, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych rejsem we wrześniu w nowym roku szkolnym 2015/2016.
 
Już teraz informacje i zgłoszenia :
mgr Ewa Endraszka – nauczyciel geografii III LO w Sopocie

I LO Elbląg.jpg
pogoria-1.jpg
VII LO Wrocław.jpg
ze strony pogoria pl.jpg
AŁuczyńska.jpg
VII LO Wrocław1.jpg