Zaproś naukowca do szkoły

Wstęp: 

W ramach programu „Zaproś naukowca do szkoły” odwiedzili nas pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego z wykładami dla klas biologiczno-chemicznych. Wykład dr Luisa Rios Hernandez pt „Ecology of Enterococci and water quality” odbył się w języku angielskim. Wysłuchali go uczniowie klasy 2 i 3 biologiczno-chemicznej. dr Luis  Rios Hernandez z  Uniwersytetu w Puerto Rico  wizytujący  w  Katedrze Biologii Molekularnej UG jest stypendystą amerykańskiej fundacji Fulbrighta .

W ramach programu „Zaproś naukowca do szkoły” odwiedzili nas pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego z wykładami dla klas biologiczno-chemicznych.
 
Wykład dr Luisa Rios Hernandez pt „Ecology of Enterococci and water quality” odbył się w języku angielskim. Wysłuchali go uczniowie klasy 2 i 3 biologiczno-chemicznej. dr Luis  Rios Hernandez z  Uniwersytetu w Puerto Rico  wizytujący  w  Katedrze Biologii Molekularnej UG jest stypendystą amerykańskiej fundacji Fulbrighta .
Gość z wielkim zaangażowaniem i poczuciem humoru opowiadał o swojej pracy badawczej nad bakteriami, które powszechnie występują w jelitach ludzi i zwierząt..Ich obecność stwierdza się w wodzie, ściekach ,żywności. Większość z nich to komensale, symbionty jelitowe, jednak  mogą tez być przyczyną zakażeń szpitalnych i sepsy.
 
 
 
9 marca  odbył się Wykład dr Krystyny Burkiewicz  „Zegary biologiczne”
Czy mamy w sobie miernik czasu? Skąd wiemy ,że czas mija? Czy rośliny wiedzą, że zmienia się pora roku? Dlaczego młodzi ludzie lubią długo spać rano? Na te i inne pytania odpowiedziała nam pani dr Krystyna Burkiewicz  z  Wydziału biologii Uniwersytetu Gdańskiego w wykładzie pod tytułem „Zegary biologiczne”, który odbył się 9 marca dla klasy 2b.
 
 
 
 27 kwietnia profesor Ewa Laskowska z wydziału Biochemii UG, odwiedziła nas z ciekawym  wykładem:” Biofilm bakteryjny jako organizm wielokomórkowy.”  Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o bakteriach.  Biofilmy to kolonie bakterii w egzopolimerach. Komórki wewnątrz kolonii występują , w formie przetrwalnej ,mogą przetrwać  niekorzystne warunki np. działanie antybiotyku i powodować np. wznowę choroby .Komórki bakterii wydzielają substancje, którymi na siebie oddziaływają ,orientują się w ilości sąsiadujących bakterii . Adrenalina -hormon stresu może uaktywnić namnażanie się bakterii obecnych w organizmie np. w jelitach i nawet spowodować sepsę. Widzieliśmy świecące bakterie, żyjące w symbiozie np. z mięczakami, lub pływające w ogromnych ilościach w morzu.
 

20160427_125243.jpg
20160427_125317.jpg
20160427_125335.jpg
20160427_125351.jpg