Skąd w mózgu bierze się prąd?

Wstęp: 

We wtorek 24 marca, w ramach projektu „Poznaj pracę biologa” na  Uniwersytecie Gdańskim, uczniowie klasy drugiej biol-chem, wzięli udział w warsztatach "Skąd w mózgu bierze się prąd”?  Zajęcia rozpoczęły się wykładem o zjawiskach towarzyszących pracy mózgu i o  bardzo ciekawych zagadnieniach  związanych ze snem. Następnie odbyły się  zajęcia

We wtorek 24 marca, w ramach projektu „Poznaj pracę biologa” na  Uniwersytecie Gdańskim, uczniowie klasy drugiej biol-chem, wzięli udział w warsztatach "Skąd w mózgu bierze się prąd”? 
Zajęcia rozpoczęły się wykładem o zjawiskach towarzyszących pracy mózgu i o  bardzo ciekawych zagadnieniach  związanych ze snem. Następnie odbyły się  zajęcia praktyczne.
Uczniowie pod okiem dr Orzeł -Gryglewskiej przeprowadzili badanie EEG, koleżance Oliwi. Oliwia została podłączona do elektrod i specjalnego urządzania w osobnym pokoju, tzw. Klatce Faradaya, gdzie metalowy ekran ma chronić przed polem elektrostatycznym.
Pozostali badacze obserwowali na ekranie komputera różne fale mózgowe, wytwarzane przez organizm koleżanki.
Oliwia po badaniu stwierdziła, że nic nie bolało, ale było dla niej bardzo dziwne, że obserwatorzy wiedzieli kiedy zamruga, albo ściśnie zęby. Choć była w osobnym pomieszczeniu nie czuła się odosobniona.
Zajęcia bardzo się podobały młodzieży, zakończyły się po czasie, ponieważ ciągle pojawiały się kolejne pytania zainteresowanych.
 

P3240203.jpg
P3240204.JPG
P3240205.JPG