Kolejne zajęcia na GUM-ed

Wstęp: 

Tym razem w ramach sobotnich zajęć na GUMed, wysłuchaliśmy ciekawego wykładu prof. M. Woźniaka. W salach ćwiczeniowych obserwowaliśmy, jaki jest skutek działania nadtlenku wodoru na komórki hipokampa szczura, pochodzące z hodowli tkankowych.

Tym razem w ramach sobotnich zajęć na GUMed, wysłuchaliśmy ciekawego wykładu
prof. M. Woźniaka. W salach ćwiczeniowych obserwowaliśmy, jaki jest skutek działania nadtlenku wodoru na komórki hipokampa szczura, pochodzące z hodowli tkankowych.
Pan profesor mówił między innymi o tym, że z powodu wysokiego stężenia glukozy, kwasów  tłuszczowych oraz insuliny we krwi, wzrasta ilość nadtlenku wodoru, który przyczynia się do wytworzenia stanu zapalnego. Dochodzi do apoptozy, czyli samobójczej śmierci komórek. Stwierdzono, że w czasie cukrzycy oraz depresji, a także z wiekiem zmniejsza się hipokamp, czyli część mózgu, która odpowiada za pamięć i motywację.
THC (zawarte w marihuanie) podobnie jak nadtlenek wodoru działa na hipokamp, więc wykorzystaliśmy to jako model działania marihuany na mózg .Uczniowie mogli zaobserwować uszkodzenia neuronów, które uległy apoptozie.
W zajęciach licznie uczestniczyli uczniowie klas 1b i 2b pod opieką pani Elżbiety Lamparskiej i Katarzyny Dardzyńskiej-Lis.
 

DSC04484.JPG
DSC04485.JPG