Detektywi na tropie biomarkerów chorób układu nerwowego- wykład absolwentki naszej szkoły

Wstęp: 

W pierwszy dzień wiosny 21 marca, dr Natalia Miękus z UG, absolwentka naszej szkoły i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, odwiedziła nas z wykładem: „Detektywi na tropie biomarkerów chorób układu nerwowego”.
  Na powitanie, uczniowie zostali poczęstowani przez panią doktor  czekoladkami, dla dobrej pracy mózgu.

W pierwszy dzień wiosny 21 marca ,dr Natalia Miękus z UG, absolwentka naszej szkoły  i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, odwiedziła nas z wykładem: „Detektywi na tropie biomarkerów chorób układu nerwowego”.
  Na powitanie, uczniowie zostali poczęstowani przez panią doktor  czekoladkami, dla dobrej pracy mózgu.
 Jak zdiagnozować zespół Alzheimera, Parkinsona, odróżnić od demencji starczej? Czy można określić ryzyko, Alzheimera jeszcze  przed wystąpieniem  objawów? Na czym polega praca molekularnego detektywa? Na powyższe pytania uczniowie klas biologiczno-chemicznych mieli szansę uzyskać odpowiedź.
 
Nasz gość  miał bardzo dobry kontakt ze słuchaczami, przystępnym językiem objaśnił trudne zagadnienia. Celem prac badawczych ,wspomnianych detektywów jest wyszukanie markera, który łatwo i tanio  można  uzyskać z krwi lub moczu, a nie z płynu mózgowo-rdzeniowego, którego pobranie jest utrudnione i ryzykowne.
Spotkanie z naszą absolwentką, której praca badawcza  przyczyni się do rozwoju medycyny, było ogromnie przyjemnym przeżyciem.

20160321_095937.jpg
20160321_095955.jpg
20160321_100217.jpg
20160321_100327.jpg