Bliźnięta naszego liceum

Wstęp: 

Prawdziwym fenomenem są bliźnięta jednojajowe. Zjawisko to zdarza się bardzo rzadko – raz na 250 urodzeń.  W naszym liceum mamy aż cztery pary takich bliźniąt. Czyż to nie fenomen?!

Na świecie żyje ponad 50 milionów bliźniaków. Wynika z tego, że co czterdziesta osoba posiada bliźniaczą siostrę lub brata. Jednak nie każda kobieta ma równą szansę urodzenia bliźniąt. Różnicuje ją między innymi przynależność do grupy etnicznej.
Na przykład w Europie bliźnięta przychodzą na świat raz na 80 porodów, w Japonii znacznie rzadziej – raz na 155, a w Nigerii o wiele częściej – raz na 22 porody. Nie bez znaczenia jest też wiek kobiety. Prawdopodobieństwo poczęcia bliźniaków wzrasta do 39 roku życia, a potem spada. Najważniejszą jednak przyczyną urodzeń bliźniąt jest dziedziczona przez kobietę predyspozycja hormonalna. Większość z bliźniąt – czyli te, które powstały z dwóch oddzielnych komórek jajowych – są do siebie podobne nie bardziej niż zwykłe rodzeństwo.
Prawdziwym fenomenem są natomiast bliźnięta jednojajowe. Zjawisko to zdarza się bardzo rzadko – raz na 250 urodzeń i prawdopodobnie… przypadkowo. Nauka nie potrafi wyjaśnić tego procesu.  Efekt jednak jest zdumiewający. Rodzą się wówczas naturalne klony – bliźnięta identyczne fizycznie, wyposażone w te same geny i przede wszystkim mające podobne uzdolnienia, osobowość, a nawet… myśli.
 W naszym liceum mamy aż cztery pary takich bliźniąt, czyż to nie fenomen!
 Kasia i Magda oraz  Daria i Dagmara  siedzą razem w ławkach. Jacek i Tomek oraz Kuba i Bartek  chodzą do różnych klas. Bliźniaki, na pierwszy rzut oka są identyczne. Jednak np. Tomek, który urodził się pierwszy,  jest o 0,5 cm wyższy od Jacka. Kasia i Magda mają nieco inne figury. Każde z rodzeństwa chce podkreślić swoją odrębność, ubierają się inaczej. Twierdzą, że mają odmienne temperamenty i charaktery.
W jaki sposób dochodzi do powstania identycznych genetycznie osób? Czemu jednak trochę się różnią?
Bliźnięta tego rodzaju, powstają na skutek rozdzielenia się  zarodka na dwa identyczne. Embriony powstały z jednej zapłodnionej jednym plemnikiem komórki jajowej, stąd ich określenie-jednojajowe.  Cechy organizmów zależą nie tylko od genów, ale też od czynników środowiska, które działają już przed urodzeniem, stąd drobne różnice w wyglądzie bliźniąt.
 

P3130112.JPG
P3130116.JPG