Kącik biologiczny
Rejs po Zatoce
pon., 18/06/2018 - 16:43 | by Irena SzymichowskaŚrodowa lekcja biologii podczas rejsu po Zatoce Bałtyckiej i laboratorium w Akwarium Gdyńskim - ciekawa odskocznia od codziennych ławek, w której udział wzięli 1b, 2c oraz p. Lis i p.Oszczygieł
Środowa lekcja biologii podczas rejsu po Zatoce Bałtyckiej i laboratorium w Akwarium Gdyńskim - ciekawa odskocznia od codziennych ławek, w której udział wzięli 1b, 2c oraz p. Lis i p.Oszczygieł
Obrączkowanie ptaków w Kuźnicy
pon., 18/06/2018 - 16:30 | by Irena Szymichowska15.maja 1b i kilka osób z 1d i 2b razem z p.Lis i p.Oszczygieł wybrały się do Kuźnicy na żywą lekcję biologii. Zajęcia w Terenowej Stacji Obrączkowania Ptaków pozwoliły nam poznać pracę naukowców z UG, łapaliśmy ptaki z sieci, rozróżnialiśmy ich świergot, poznawaliśmy zwyczaje i omawialiśmy poszczególne gatunki przylatujące na nasze tereny. Było bardzo ciekawie
15.maja 1b i kilka osób z 1d i 2b razem z p.Lis i p.Oszczygieł wybrały się do Kuźnicy na żywą lekcję biologii. Zajęcia w Terenowej Stacji Obrączkowania Ptaków pozwoliły nam poznać pracę naukowców z UG, łapaliśmy ptaki z sieci, rozróżnialiśmy ich świergot, poznawaliśmy zwyczaje i omawialiśmy poszczególne gatunki przylatujące na nasze tereny. Było bardzo ciekawie
Akcja Sprzątanie Świata wiosna 2018
śr., 23/05/2018 - 15:02 | by Irena SzymichowskaTradycyjnie jak co roku nasza szkoła aktywnie uczestniczy w akcjach sprzątania Ziemi. Tym razem uczniowie klas 1a, 1b, 1c przyłączyli się do tej szlachetnej idei, uświadamiając sobie ogrom problemu. W lesie i na plaży w krótkim czasie znaleźli i zapełnili kilkanaście worków odpadami. Smutne jest to ile bałaganu pozostawia po sobie człowiek, na szczęście znajdują się tacy, którzy są świadomi problemu.
Tradycyjnie jak co roku nasza szkoła aktywnie uczestniczy w akcjach sprzątania Ziemi. Tym razem uczniowie klas 1a, 1b, 1c przyłączyli się do tej szlachetnej idei, uświadamiając sobie ogrom problemu. W lesie i na plaży w krótkim czasie znaleźli i zapełnili kilkanaście worków odpadami. Smutne jest to ile bałaganu pozostawia po sobie człowiek, na szczęście znajdują się tacy, którzy są świadomi problemu.
Klasa 1d zwiedza ZOO
pt., 23/03/2018 - 12:40 | by Irena SzymichowskaZoo to miejsce, w którym mogliśmy przyjemnie spędzić powitanie wiosny, ale również gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. I być może jest to także miejsce, w którym od dłuższego czasu nie byliśmy.
Oliwskie Zoo jest pod względem powierzchni (123 ha Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego) największym ogrodem w Polsce. Powstało w Dolinie Leśnego Młyna w 1954 roku.
Nasza zoologiczna przygoda rozpoczęła się o godz.9.00. Podzieliliśmy się na 3-4-osobowe drużyny, każda drużyna otrzymała 9 poleceń do wykonania. Wyruszyliśmy więc w teren szukając rozwiązań i dzięki nim mamy więcej informacji o oglądanych mieszkańcach Zoo.
Byliśmy także obecni podczas karmienia fok oraz malutkich lwiątek oraz świadkami ratowania mewy zaplątanej w sieci ochronnej flamingów.
Klasa 1d
Zoo to miejsce, w którym mogliśmy przyjemnie spędzić powitanie wiosny, ale również gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. I być może jest to także miejsce, w którym od dłuższego czasu nie byliśmy.
Oliwskie Zoo jest pod względem powierzchni (123 ha Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego) największym ogrodem w Polsce. Powstało w Dolinie Leśnego Młyna w 1954 roku.
Zajęcia w laboratorium PPNT
pon., 11/12/2017 - 10:01 | by Irena SzymichowskaDnia 29 listopada 2017r. odbyła się wycieczka klasy 1 B, do POMORSKIEGO PARKU NAUKOWO-TECHNOLOGICZNEGO (PPNT) w Gdyni.
Zajęcia odbywały się w Laboratorium PPNT. Klasa została podzielona na trzy grupy.
Tematem warsztatów jednej z grup była "IZOLACJA PLAZMIDOWEGO DNA Z HODOWLI BAKTERYJNEJ". Celem warsztatów było omówienie budowy komórki bakteryjnej, rodzajów i budowy DNA. Uczniowie poznali techniki izolacji DNA plazmidowego z komórki bakteryjnej, rozdziału DNA w żelu agarozowym oraz wizualizacji DNA w świetle UV.
Poznali również zasady pracy w laboratorium z wykorzystaniem sprzętów Pracowni Biologii Molekularnej. Po zapoznaniu się z teorią uczniowie przeszli do ćwiczeń praktycznych i zastosowali metodę elektroforezy. Inni uczniowie barwili bakterie metodą Gramma oraz robili samodzielnie posiewy. Kolejna grupa zajmowała się wykrywaniem zawartości karotenoidów w keczupach różnych producentów. Tu stosowana była metoda chromatografii bibułowej.
Zajęcia trwały 3 godziny i były bardzo interesujące.
Dnia 29 listopada 2017r. odbyła się wycieczka klasy 1 B, do POMORSKIEGO PARKU NAUKOWO-TECHNOLOGICZNEGO (PPNT) w Gdyni.
Zajęcia odbywały się w Laboratorium PPNT. Klasa została podzielona na trzy grupy.
„Poznaj pracę biologa” – wycieczka klasy I B na Uniwersytet Gdański
pon., 27/11/2017 - 11:11 | by Irena SzymichowskaDnia 16 listopada, w ramach projektu „Poznaj pracę biologa” odbyła się wycieczka klasy 1b na Uniwersytet Gdański, klasa została podzielona na dwie grupy, jedna z grup najpierw zapoznała się z pojęciami dotyczącymi odruchów warunkowych, bezwarunkowych i nabytych. Dowiedziała się czym się różnią, i jak je wywołać u zwierząt takich jak psy, koty lub szczury. Po przedstawieniu prezentacji uczniowie udali się do pracowni, w której badali w praktyce zagadnienia o których wcześniej się uczyli oraz obserwowali przebieg eksperymentów. Sprawdzali m.in jak dużo czasu zajmie szczurowi przejście labiryntu, oraz czy na jego decyzje może wpływać w zachęta w postaci nagrody-kawałka jabłka? Bardzo ciekawe zajęcia, które każdy zapamięta.
Dnia 16 listopada, w ramach projektu „Poznaj pracę biologa” odbyła się wycieczka klasy 1b na Uniwersytet Gdański, klasa została podzielona na dwie grupy, jedna z grup najpierw zapoznała się z pojęciami dotyczącymi odruchów warunkowych, bezwarunkowych i nabytych. Dowiedziała się czym się różnią, i jak je wywołać u zwierząt takich jak psy, koty lub szczury. Po przedstawieniu prezentacji uczniowie udali się do pracowni, w której badali w praktyce zagadnienia o których wcześniej się uczyli oraz obserwowali przebieg eksperymentów.
Wizyta w Akwarium
pon., 06/11/2017 - 18:52 | by Irena SzymichowskaDnia 16 października dwie klasy z naszej szkoły miały przyjemność wziąć udział w warsztatach w Akwarium Gdyńskim. Na początku każda z klas wybrała się na osobny wykład. Klasa o profilu biologiczno-chemicznym wysłuchała bardzo interesującej prelekcji na temat chemii wody, a klasa o profilu psychologicznym (2C) poznała zagadnienia n a temat ichtiofauny naszego pięknego Bałtyku. Dzięki tak ciekawym wykładom „psycholodzy „ dowiedzieli się różnych ciekawostek np. , że Morze Bałtyckie jest najbardziej wysłodzonym morzem, że w Bałtyku żyją rekiny w Kattegat , że na terenie Bałtyku jest inne morze. Natomiast nasi szkolni chemicy poznali chemię wody morskiej od podszewki.
Kolejnym punktem programu była wizyta i zajęcia w laboratoriach. Klasa 2C obserwowała pod mikroskopem 3 rodzaje ryb: Babkę byczą, Ciernika oraz Iglicznię. Po dogłębnym poznaniu ich budowy pod mikroskopem, rysowała je i opisywała. Następnie przy użyciu nożyczek oraz innych profesjonalnych przyrządów zapoznała się z anatomią śledzia morskiego.
Ostatnią częścią, ale jakże interesująca i fascynującą było zwiedzanie wystaw i ekspozycji całego obiektu Zobaczyliśmy między innymi, piękne rozgwiazdy, rekiny, ośmiornice, niesamowitą florę raf koralowych oraz tajemnicze skrzypłocze, które żyją w słonych wodach już ponad 400 mln lat. Wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca, zachęcamy każdego do wizyty w tym ciekawym ośrodku .
Dnia 16 października dwie klasy z naszej szkoły miały przyjemność wziąć udział w warsztatach w Akwarium Gdyńskim. Na początku każda z klas wybrała się na osobny wykład. Klasa o profilu biologiczno-chemicznym wysłuchała bardzo interesującej prelekcji na temat chemii wody, a klasa o profilu psychologicznym (2C) poznała zagadnienia n a temat ichtiofauny naszego pięknego Bałtyku. Dzięki tak ciekawym wykładom „psycholodzy „ dowiedzieli się różnych ciekawostek np.
Tajemnice snu – Edyta Jurkowiec
pon., 24/04/2017 - 10:16 | by AnonymousDnia 06.02.2017 w naszej szkole odbył się wykład dotyczący tajemnic snu. Czego się dowiedzieliśmy? Pani Profesor w przystępny i ciekawy sposób przedstawiła nam fazy snu (REM i NREM). Mogliśmy przekonać się jak ważny jest sen i jakie są konsekwencje jego niedoboru. Nie zabrakło również kilku ciekawostek, które zdecydowanie wywołały zainteresowanie wśród uczniów np.: dowiedzieliśmy się, że rytm tętna jest silnie związany z głęboką relaksacją oraz sennością. Aktywność fal theta jest równie silna podczas wewnętrznego skupienia i medytacji oraz tzw. natchnienia u malarzy czy pisarzy. Pogłębiliśmy również swoją wiedzę na temat snu zwierząt, najdłuższy sen mają zwierzęta drapieżne i wszystkożerne natomiast roślinożerne śpią najkrócej np.: koń – 2 lub 3h na dobę. Jednak najciekawszą częścią wykładu było omówienie zaburzeń snu w przypadku różnych chorób psychicznych m.in.: zespół Elpenora oraz RLS.
Dnia 06.02.2017 w naszej szkole odbył się wykład dotyczący tajemnic snu. Czego się dowiedzieliśmy? Pani Profesor w przystępny i ciekawy sposób przedstawiła nam fazy snu (REM i NREM). Mogliśmy przekonać się jak ważny jest sen i jakie są konsekwencje jego niedoboru. Nie zabrakło również kilku ciekawostek, które zdecydowanie wywołały zainteresowanie wśród uczniów np.: dowiedzieliśmy się, że rytm tętna jest silnie związany z głęboką relaksacją oraz sennością. Aktywność fal theta jest równie silna podczas wewnętrznego skupienia i medytacji oraz tzw.
Zajęcia terenowe nad morzem.
pon., 06/03/2017 - 09:17 | by AnonymousDnia 28.02.2017r. lekcje biologii klasy 2b odbyły sie na sopockiej plaży. Tematem zajęć było "Rozpoznawanie bałtyckich mięczaków". Uczniowie otrzymali kartę pracy do uzupełnienia oraz polecenie zebrania muszli mięczaków bałtyckich, z których później wykonają plansze. Plansze będzie można obejrzeć w sali 101.
Dnia 28.02.2017r. lekcje biologii klasy 2b odbyły sie na sopockiej plaży. Tematem zajęć było "Rozpoznawanie bałtyckich mięczaków". Uczniowie otrzymali kartę pracy do uzupełnienia oraz polecenie zebrania muszli mięczaków bałtyckich, z których później wykonają plansze. Plansze będzie można obejrzeć w sali 101.
25 listopad - "Dzień bez futra"
wt., 13/12/2016 - 18:00 | by AnonymousDzień 25 listopada to „Dzień bez Futra”. Klasa 2B przypomniała o tym społeczności szkolnej wieszając plakat na drzwiach sali 101. Zwierzęta na fermach futrzarskich spędzają całe życie w ciasnych klatkach, a następnie są uśmiercane prądem, gazem lub przez złamanie kręgosłupa. Tylko w Polsce przemysł futrzarski zabija co roku około 800 tysięcy norek, 250 tysięcy lisów i 20 tysięcy szynszyli. Pamiętajmy jaka jest prawdziwa cena noszenia futer.
Dzień 25 listopada to „Dzień bez Futra”. Klasa 2B przypomniała o tym społeczności szkolnej wieszając plakat na drzwiach sali 101. Zwierzęta na fermach futrzarskich spędzają całe życie w ciasnych klatkach, a następnie są uśmiercane prądem, gazem lub przez złamanie kręgosłupa. Tylko w Polsce przemysł futrzarski zabija co roku około 800 tysięcy norek, 250 tysięcy lisów i 20 tysięcy szynszyli. Pamiętajmy jaka jest prawdziwa cena noszenia futer.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »